Polonya'da eşcinsellerin evlat edinmesi yasaklanıyor

Polonya'da eşcinsellerin evlat edinmesini yasaklayan tasarı imzalandı. Öte yandan yalnız yaşayan kişiler de mahkemeler tarafından yapılacak kontrol sonrası evlat edinebilecek.

06.07.2020 19:11 | Son Güncelleme: 07.07.2020 09:49

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, eşcinsellerin evlat edinmesini yasaklayan bir tasarıyı imzaladığını ve bugün parlamentoya sunacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Duda yaptığı açıklamada, çocukların halihazırda da Polonya anayasasında özel bir yere sahip olduğunu bu yüzden eşcinseller tarafından evlat edinilmeleri konusunun daha net bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Duda tarafından imzalanan tasarıya göre, sadece anayasada belirtilen evlilik müessesinde yaşayan çiftlerin (bir erkek ve bir kadın) evlat edinme hakkı bulunuyor.

YALNIZ YAŞAYAN KİŞİLER DE KONTROL EDİLECEK

Eşcinsellerin evlat edinmesini yasaklayacak olan tasarıya göre yalnız yaşayan kişiler de mahkemeler tarafından yapılacak kontrol sonrası evlat edinebilecek.

3'TE 2'LİK ÇOĞUNLUĞA İHTİYAÇ DUYULUYOR

Tasarının parlamentoda kabul edilmesi için 3'te 2'lik çoğunluğa ihtiyaç duyuluyor. Duda, Hristiyan değerlere vurgu yapan Polonya Köylü Partisi, Konfederasyon ve Sol, Liberal ve Yeşillerin oluşturduğu Civic Platform'un (PO) bir kısmının da tasarıyı destekleyeceğini umduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde PO'nun desteklediği Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski de tasarı konusunda Duda ile hemfikir olduğunu kaydetti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre, Polonya'da 12 Temmuz'da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, mevcut Cumhurbaşkanı Duda'nın oyların yüzde 50,3'ünü, PO'nun desteklediği Varşova Belediye Başkanı Trzaskowski'nin ise 49,7'sini alması öngörülüyor.

Polonya’da eşcinsellerin evlat edinmesi yasaklanıyor

Kaynak: AA

Yorumlar (8)
KENDİN YAP: Madem evlenmesi ı biliyorlar çocukta kendileri yapsın
SERİF: direk piskologa doktora gonderilmeli
CEM GENC: Bizdede dini bilmeden yaşayan gençler maalesf böyle yollara sapıyor normal gibi karşılıyorlar birde hak istiyorlar Allah hepimizi bütun müslümanları doğru yola iletsin inşallah.Bunlar lut kavmi gibi öbür tarafta ceza görecek elestiriyoruz kolay ama yardım etmek lazım bizdekiler için diyorum .
Haberler››Dünya››Polonya'da eşcinsellerin evlat edinmesi yasaklanıyor - Haberler