Prof.Ergil Barzani'yi ele aldı

Şifa Hastaneler Grubu tarafından düzenlenen 'Ortadoğu'nun Geleceği' konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Doğu Ergil, Kuzey Iraklı Kürt lider Mesut Barzani'yi ele aldı

Prof.Ergil Barzani'yi ele aldı
09.04.2007 04:40 | Son Güncelleme: 09.04.2007 04:40

Şifa Hastaneler Grubu tarafından düzenlenen "Ortadoğu'nun Geleceği" konulu konferansta konuşan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil, Kuzey Iraklı Kürt lider Mesut Barzani'nin, "Türkiye Kerkük'e müdahale ederse, biz de Diyarbakır'daki Kürtlere müdahale ederiz" yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Türkiye'nin, küçük bir otonom bölgeyi idare eden birinin açıklamalarıyla dış politika belirlemesinin sözkonusu olamayacağını aktaran Ergil, "Türkiye, bunlardan tahrik olmamalı" dedi.

Bornova Şifa Hastanesi Yemek Salonu'nda düzenlenen konferansa Prof. Dr. Ergil'in yanısıra, Japonya Başbakanı Başdanışmanı Ortadoğu Uzmanı Prof. Dr. Sasaki Yoshiaki de katıldı. Şifa Hastaneler Grubu Başhekimi Mahmut Akdoğan ile birlikte 450 işadamının da katıldığı konferansta konuşan Prof. Dr. Ergil, Türkiye'deki Kürtlerin bir kısmının, Irak'taki Kürtlerle siyasi birlik kurma gayretinde olduğunu ve bu durum karşısında Barzani'ye kızmamak gerektiğini belirterek, "Biz kendi kültürümüze sahip çıkıp, ulus bilincini oluşturmamız gerekiyor." diye konuştu. Bilginin, değişim ve dönüşüm aracı olduğunu ifade eden Ergil, Türkiye'de siyasetçilerin ve bürokratların hiçbirşeyin değişmesini istemediğini, herşeyin mevcut haliyle sürmesinden yana olduklarını ileri sürdü.

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Prof.Ergil Barzani'yi ele aldı - Haberler