Udmurtya Cumhuriyeti'nde bir profesör, anadili unutulduğu için devlet binası önünde kendini yaktı

Rusya'ya bağlı Udmurtya Cumhuriyeti'nde bir profesör, ülkesinde anadilinin unutulmaya başladığını ve devletin hiçbir önlem almadığını savunarak devlet binası önünde kendini yaktı.

10.09.2019 15:40

Udmurtça'nın yaşatılması için gerçekleştirilen protestoların lideri Profesör Razin parlamentoya mektup yazıp "Dilimizin yok olduğu gün parlamento önünde kendimi yakacağım." ifadelerini kullandı. Mektubu ciddiye alınmayan profesör, meclis toplantısı yapıldığı sırada devlet binası önünde kendini ateşe verdi.

"DİLİMİZİN YOK OLDUĞU GÜN KENDİMİ YAKACAĞIM"

Rusya Federasyonu'na bağlı 1 milyon nüfuslu Udmurtya Cumhuriyeti'nde uzun yıllardır Udmurtça'nın yaşatılması için protestolar gerçekleşti. Bu protestoların lideri konumundaki Udmurtya Devlet Üniversitesi profesörü ve üniversitenin ulusal ilişkiler laboratuvarının kurucusu Albert Razin, hem siyasi hem fiili eylemleriyle dilin korunması için ses getiren çalışmalara imza attı. Udmurtya Cumhuriyeti'nin yerel parlamentosuna sayısız kez konuyla ilgili mektup yazan Razin, devletin anadilin koruması yönünde bir çalışma yapmadığını savunarak parlamento binası önünde çoğu kez pankart açıp durumu protesto etti. Son olarak yine parlamentoya mektup yazan Razin, "Dilimizin yok olduğu gün parlamento önünde kendimi yakacağım" ifadelerini kullandı. Fakat Profesör Razin'in bu mektubu yine ciddiye alınmadı.

KENDİSİNİ MECLİS TOPLANTISI SIRASINDA ATEŞE VERDİ

Yerel meclisin toplantı saatinde parlamento binasının önüne giden ve eline benzin bidonunu alan Razin, hiç kimseyle pazarlığı beklemeden üstüne benzin döktükten sonra kendisini ateşe verdi. Parlamento önünde bulunan güvenlik görevlileri, Razin'in kendisini yaktığını görünce yangın tüpleriyle müdahale etti.

DURUMU KRİTİK

Vücudunda ağır yanıklar olan Razin ambulansla hastaneye götürüldü. Razin'in yoğun bakım ünitesine alındığı ve sağlık durumunun kritik olduğu öğrenildi. Udmurtya Cumhuriyeti yerel meclisin toplantısı ise yaşanan olay nedeniyle iptal edildi.

Udmurtya Cumhuriyeti'nde bir profesör, anadili unutulduğu için devlet binası önünde kendini yaktı

Parlamento, Rusya, 3. Sayfa, Dünya, Güncel

Kaynak: İHA

YORUMLAR(24)
VİCDAN:onursuzların örnek alması gereken bir davranış sergilemiş
HIMHIM:müslüman değil ya yansın dimi bize ne dimi aman be yandıysa bana mı yandı dimi. . . allah kabul etsin arkadaşlar
NE DİYEYİM:Sığır konuyu nereye bağladı sazan mesele müslümanları karalamak. Senin kadar çahiline hiç rastlamadım
TIRCI OSMAN:iyi pişmiş mi her tarafı kızarmış mı abi, biraz daha benzin falan dökseydiniz abi
KARADENİZ:senin bu abi ayaklarıda sinir ediyor insanı
YORUMSUZ:Bizim türklerinde nufusumuz azaliyor bu sekilde giderse bizimimde dilimiz yok olur demedi demeyin bak
SENDE KENDİNİ YAKARSIN.:Yak kendini, çok önemliyse senin için :) Dil nedir? Irk nedir? Saçma sapan şeyleri kutsallaştıranlar bence kendilerini yakmalılar. . . Bu zihniyetin tamamının yok olması lazım ;)
ÖĞRETMEN:o zaman hepimiz yanarız işte
BÖYLE OLUR:Udmurta kimsenin umurunda değil
MEHMET:Rusya kadar zalim bi topluluk yok. Bir rusya iki çin üç abd
Tüm 24 yorumu okumak için tıklayın