07 Aralık 2017, 15:46

Putin, Erdoğan'la Kudüs Meselesini Konuşacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin'in bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon konuşması yapıp Kudüs meselesini konuşacaklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü  Dmitri Peskov,  Putin'in bu akşam  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ile telefon konuşması yapacağını, tarafların  ABD Başkanı  Donald Trump'ın  Kudüs ile ilgili açıklamasının ardından  Orta Doğu'daki durumu görüşeceklerini bildirdi.

PUTİN ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

Peskov yaptığı açıklamada, "Bu akşam  Putin'in Erdoğan ile telefon konuşması yapmasını bekliyoruz. Gerçekten önemli bir konu görüşülecek ve  ABD Başkanı'nın büyükelçiliğin  Kudüs'e taşınmasına ilişkin açıklamasının ardından  Orta Doğu'da oluşan durum masaya yatırılacak " ifadesini kullandı.

KREMLİN AÇIKLAMA YAPTI

Rusya Devlet Başkanı'nın Sözcüsü  Dmitri Peskov,  ABD Başkanı  Donald Trump'ın  Kudüs açıklamasının Ortadoğu'daki krizin çözüm sürecine faydası olmayacağını, aksine Filistinliler arasında ciddi tepkiye yol açtığını ve bölgedeki durumu daha da zorlaştırdığını bildirdi.

"BÖLÜNMEYE YOL AÇACAK"

Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gerçekten  ABD başkanı  Donald Trump'ın açıklamasının ardından Ortadoğu'da oluşan kriz endişe uyandırıyor. Bu karar Ortadoğu'daki barış sürecinin ilerlemesini sağlamayacak, aksine gördüğünüz üzere ilk olarak uluslararası birliğin bölünmesine yol açacak"ifadelerini kullandı.

"SİYASİ ÇÖZÜM YOLLARI BULMALIYIZ"

Peskov şu şekilde devam etti:

ABD Başkanı'nın bu kararına herkesin katılmadığını görüyoruz. Daha da fazlası bu durum Filistinliler arasında ciddi tepki topladı. Bu yüzden bu durum bizi endişelendiriyor. Peki, ne yapmalı? Siyasi ve diplomatik araçlarla çözüm yolları bulmaya devam etmeliyiz, fakat durum bir hayli zorlaştı."

Daha önce  Trump  Kudüs'ü  İsrail'in başkenti olarak kabul ettiğini belirtti ve büyükelçiliğin  Kudüs'e taşınmasına ilişkin belgeyi imzaladı.

Kudüs,Dmitri Peskov,Recep Tayyip Erdoğan,Vladimir Putin
07 Aralık 2017 Perşembe 15:46