"R4BIA Platformu" kuruldu TRABZON

"R4BIA Platformu" kuruldu TRABZON

15.09.2013 14:09 | Son Güncelleme: 15.09.2013 14:09
"R4BIA Platformu" kuruldu - TRABZON

"R4BIA Platformu" kuruldu
Mısır'da darbe sonrası yaşanan katliama tepki olarak tüm dünyaya yayılan "R4BIA işareti, uluslararası platforma dönüştü
TRABZON (AA) - Mısır'da darbe sonrası yaşanan katliama tepki olarak tüm dünyaya yayılan "R4BIA işareti" uluslararası platforma dönüştü.

'de "R4BIA Platformu"nun kurulmasına öncülük eden gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, "Şimdi X yada Y kuşağı değil, R4bia kuşağı olarak artık üniversiteye başlayan gençler tarihin ve bugünün bilgisine sahip olarak geleceği adalet ve barıştan yana katılımcı, çoğulcu, şeffaf ve insan haklarına saygılı bir hukuk devletini gerçekleştirmek için kendi aralarında bir platformda buluşmuş olacaklar" dedi.

Dilipak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da 16 Eylül Pazartesi günü saat 11.00'de gerçekleştirecekleri toplantı ile platformun tanıtımının yapılacağını belirterek, platforma tüm dünyadan insanların katılarak yeni bir dünya için katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Platformun altyapısında Twitter ile Facebook gibi sosyal ağların bulunduğunu, gerçekleştirilecek organize faaliyetlerde insanlara buradan bilgi akışının sağlanacağını anlatan Dilipak, "R4bia platformu bütün dünyada sivil toplum örgütleri, basın, gönüllüler ve sanatçıların katılımıyla buluşacak. Yeni bir dünya sloganı ile yeni bir dünyayı nasıl inşa etmemiz gerektiğini bunun bilim, sanat, felsefe, siyaset ve sosyal ahlakı nasıl olmalı, uluslararası düzen nasıl örgütlenmeli bunu tartışacakları bir platform olacak" ifadelerini kullandı.

Platforma katılanların aynı zamanda fikir ve projelerini de paylaşabileceğini vurgulayan Dilipak, şöyle devam etti:

"Her ülke kendi içerisinde bir platform oluşturacak ve bütün dünyada birbirine eklenerek gelişecek. Böylece sosyal medya alt yapısı ile birbirlerini haberdar edecekler. 19'ncu yüzyıl sonunda savaş yıllarında kapitalizmin, komünizmin yada faşizmin gölgesinde oluşan kavram ve kurumlarla 21.'nci yüzyılı açıklamak çok mümkün değil. Şimdi X yada Y kuşağı değil, R4bia kuşağı olarak artık üniversiteye başlayan gençler tarihin ve bugünün bilgisine sahip olarak geleceği adalet ve barıştan yana katılımcı, çoğulcu, şeffaf ve insan haklarına saygılı bir hukuk devletini gerçekleştirmek için kendi aralarında bir platformda buluşmuş olacaklar."

Abdurrahman Dilipak, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

20.01.2020 05:41:37