Reyting sonuçları 10 Eylül Salı: Milli maç mı Kimse Bilmez mi?

10 Eylül Salı reyting sonuçları belli oldu. Dün akşam TRT 1'de Moldova Türkiye milli maçı heyecanı vardı. Bunun yanı sıra atv'de Kimse Bilmez adlı dizi, Show TV'de Hababam Sınıfı filmi ekrana geldi. Peki, kim birinci oldu? İşte dünün reyting sonuçları...

11.09.2019 10:49Reyting sonuçları 10 Eylül Salı: Milli maç mı Kimse Bilmez mi?

10 Eylül Salı günü reyting sonuçları açıklandı. Dünün en çok izlenen programı, TRT 1'deki Moldova - Türkiye milli maçı oldu. Onu sırasıyla Fox Ana Haber, Kimse Bilmez dizisi, Müge Anlı ile Tatlı Sert, Hababam Sınıfı ve MasterChef Türkiye programları izledi. İşte dünün reyting sonuçları...

REYTİNG SONUÇLARI 10 EYLÜL SALI

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır. Yani bir televizyon programı yapıyorsanız, o programın ne kadar kaliteli olduğundan çok, ne kadar izlendiği sizin o programa devam edip edemeyeceğinizi belirler.

RTG (Rating - İzlenme Oranı): Tüm halkın yüzde kaçının o programı izlediğini gösterir.

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, "peoplemeter" adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter'ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20'si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.


Eylül, Gündem, Magazin, Güncel

YORUMLAR