Reyting sonuçları 12 Eylül Perşembe: Mucize Doktor, Şampiyon, Benim Tatlı Yalanım!

12 Eylül Perşembe reyting sonuçları belli oldu. Dün akşam TRT 1'de Şampiyon, Fox TV'de Mucize Doktor adlı diziler ilk bölümleri ile ekrana geldi. Bunun dışında Star TV'de Benim Tatlı Yalanım 13. bölümü yayınlandı. Peki, kim birinci oldu? İşte dünün reyting sonuçları...

13.09.2019 10:57Reyting sonuçları 12 Eylül Perşembe: Mucize Doktor, Şampiyon, Benim Tatlı Yalanım!

12 Eylül Perşembe günü reyting sonuçları açıklandı. Yeni başlayan dizilerin reyting sıralamasından kaçıncı oldu merak ediliyor. TRT 1'de başlayan Şampiyon ile Fox TV'deki Mucize Doktor dizileri ne kadar reyting aldılar? Reyting sonuçlarına göre günün birincisi Mucize Doktor dizisi oldu. Dizinin tekrarı da ikinci sırayı kaptı. Yeni başlayan Şampiyon dizisi Total'de 7. oldu. Benim Tatlı Yalanım dizisi ise 5. oldu. İşte dünün reyting sonuçları...

REYTİNG SONUÇLARI 12 EYLÜL PERŞEMBE

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır. Yani bir televizyon programı yapıyorsanız, o programın ne kadar kaliteli olduğundan çok, ne kadar izlendiği sizin o programa devam edip edemeyeceğinizi belirler.

RTG (Rating - İzlenme Oranı): Tüm halkın yüzde kaçının o programı izlediğini gösterir.

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, "peoplemeter" adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter'ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20'si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.


Mucize, Eylül, Gündem, Magazin, Güncel

YORUMLAR
20.10.2019 19:16:51