Reyting sonuçları 17 Temmuz Çarşamba: Afili Aşk birinciliği kaptırmadı!

Reyting sonuçları belli oldu. 17 Temmuz Çarşamba günü reyting yarışında Kanal D'den Afili Aşk dizisi, Fox Ana Haber ve Güldür Güldür Show tekrar bölümü, Star TV'de yayınlanan Sahte Kabadayı yerli filmi reyting yarışında yer aldı. Peki bunlardan hangisi birinci oldu? İşte dünün reyting sonuçları...

18.07.2019 10:48Reyting sonuçları 17 Temmuz Çarşamba: Afili Aşk birinciliği kaptırmadı!

17 Temmuz Çarşamba reyting sonuçları açıklandı. Total reyting sonuçlarında dünün birincisi Kanal D'nin Afili Aşk adlı dizisi oldu. Onu takip eden program ise Fox TV Ana Haber oldu. Afili Aşk özeti 3. sırada yer aldı. Güldür Güldür Show tekrar bölümü ile 4. sırada yer alırken Sahte Kabadayı yerli filmi 6. sırada geldi. İşte dünün reyting sonuçları...

REYTİNG SONUÇLARI 17 TEMMUZ ÇARŞAMBA

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır. Yani bir televizyon programı yapıyorsanız, o programın ne kadar kaliteli olduğundan çok, ne kadar izlendiği sizin o programa devam edip edemeyeceğinizi belirler.

RTG (Rating - İzlenme Oranı): Tüm halkın yüzde kaçının o programı izlediğini gösterir.

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, "peoplemeter" adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter'ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20'si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.


TV, Magazin

YORUMLAR
16.10.2019 03:20:38