21.06.2019 10:37

Reyting sonuçları 20 Haziran: Benim Tatlı Yalanım zirvede!

Reyting sonuçları 20 Haziran: Benim Tatlı Yalanım zirvede!

Reyting sonuçları belli oldu. 20 Haziran Perşembe günü reyting yarışında kim birinci çıktı? Star TV'nin yeni dizisi Benim Tatlı Yalanım, diziseverlerin ilgisini çekmeyi başardı. Bunun sonucunda en çok izlenen yapım olmayı başardı. İşte dünün reyting sonuçları

20 Haziran Perşembe günü reyting sonuçları açıklandı.Dizilerin sezon finali yaptığı, ekranlarda yerli ve yabancı filmler ile yaz dizileri yer alıyor. Star TV'de geçen hafta başlayan Benim Tatlı Yalanım da bu dizilerden biri. Diziseverler tarafından beğenilen yapım, dün akşam totalde 2. sırada oldu. İşte dünün reyting sonuçları...

REYTİNG SONUÇLARI 20 HAZİRAN PERŞEMBE

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır. Yani bir televizyon programı yapıyorsanız, o programın ne kadar kaliteli olduğundan çok, ne kadar izlendiği sizin o programa devam edip edemeyeceğinizi belirler.

RTG (Rating - İzlenme Oranı): Tüm halkın yüzde kaçının o programı izlediğini gösterir.

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, "peoplemeter" adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter'ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20'si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.

Magazin

YORUMLAR