25.05.2019 10:33

Reyting sonuçları 24 Mayıs Cuma: Dünün Birincisi Kim? Hercai, İstanbullu Gelin, Arka Sokaklar...

Reyting sonuçları 24 Mayıs Cuma: Dünün Birincisi Kim? Hercai, İstanbullu Gelin, Arka Sokaklar...

Reyting sonuçları belli oldu. 24 Mayıs Cuma günü reyting yarışında Hercai, İstanbullu Gelin, Arka Sokaklar, Kızım, Payitaht Abdülhamit dizileri ve Ramazan nedeniyle yayınlanan iftar ve sahur programları vardı. Peki bu yarıştan kim birinci çıktı? Hangi program birinci oldu? İşte dünün reyting sonuçları

24 Mayıs Cuma günü reyting sonuçları açıklandı. Sezon finali ve büyük finale yaklaşan dizilerde heyecan artmaya başladı. Bu ise reytinglerde etkisini göstermeye devam ediyor. Cuma akşamının reyting yarışının galibi yine Hercai dizisi oldu. Dizinin özeti de 2. sırada yer aldı. Arka Sokaklar 2. sırada onu takip etti. Final yapan İstanbullu Gelin dizisi ise 11. sırada yer aldı. İşte dünün reyting sonuçları...

REYTİNG SONUÇLARI 24 MAYIS CUMA

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır. Yani bir televizyon programı yapıyorsanız, o programın ne kadar kaliteli olduğundan çok, ne kadar izlendiği sizin o programa devam edip edemeyeceğinizi belirler.

RTG (Rating - İzlenme Oranı): Tüm halkın yüzde kaçının o programı izlediğini gösterir.

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, "peoplemeter" adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter'ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20'si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.

reyting, cuma günü, 24 mayıs, reyting sonuçları, Magazin

YORUMLAR