RTÜK'ün Güzel Türkçe Ödülleri Törenle Verildi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin "Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımı Ödül"ü Alanları, Dergahına Doğru Odun Götürmek İçin Uğraşan Yunus Emre'ye Benzetti.

RTÜK'ün Güzel Türkçe Ödülleri Törenle Verildi
14.06.2007 14:59 | Son Güncelleme: 14.06.2007 14:59

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, dilini öğrenemeyen bir milletin sınırlarını korumasının da imkansız olduğunu belirtti.

RTÜK'ün düzenlediği "Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımı Ödülleri" Bilkent Otel'de gerçekleşen bir törenle sahiplerini buldu.

Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın ve RTÜK Başkanı Zahid Akman katıldı.

Törende konuşan, Mehmet Ali Şahin, her dilin mutlaka başka dillerden etkilendiğini belirterek, "Ama tabii ki haber sunucusuna 'spiker', radyo sunucusuna 'DJ' demek zorunda değiliz" dedi. Türkçe'yi korumanın herkesin görevi olduğunu ifade eden Şahin, ödül alanları Yunus Emre'ye benzetti. Şahin, "Bugün ödül alanlar Tapduk Emre'nin dergahına eğri olmayan odun taşıyan Yunus Emre gibi, onlar da dilde hep doğru kelimeleri kullanıyorlar" dedi.

Beşir Atalay ise dilin sadece bir iletişim aracı olmadığına işaret ederek, "Dil aynı zamanda milli kültürün en önemli unsurlarından biridir" dedi. Türkçe'nin etki gücü fazla olan zengin bir dil olduğunu kaydeden Atalay, yurtdışındaki üniversitelerde açılan Türkoloji bölümlerinin sayısının 29'a yükseldiğini kaydetti.

"YABANCI KELİMELERDEN OLUŞAN TV İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRİN" ÖNERİSİ

RTÜK Başkanı Zahid Akman da, yayın kuruluşlarından ve bazı televizyon izleyicilerinden "Hep ceza veriyorsunuz. Televizyonlarda iyi bir şey olmuyor mu" sorusunu yönelttiklerini ifade etti. Ödüllerin verilmesine bu haklı serzenişler nedeniyle karar verildiğini vurgulayan Akman, çocukların dillerini anne babalarından önce televizyondan öğrendiklerini, bu nedenle argo ve yabancı sözcüklerin etkisinde kalabildiklerini de kaydetti. Akman, dilini öğrenemeyen bir milletin sınırlarını korumasının da imkansız olduğunu belirterek, "Terörün acımasız hedefi olan askerlerimiz, ülke bütünlüğünü korumak için can veriyorlar. Onların gösterdiği bu hassasiyeti bizlerin de yayıncılar olarak dilimizi koruma hassasiyetini taşımamız gerekiyor" diye konuştu.

Akman yayıncılara, yabancı kelimelerden oluşan televizyon isimlerini değiştirmelerini, program isimlerini ise kullanmamalarını önerdi.

TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın ise Türkçe'nin doğru kullanılmasında ya da yozlaştırılmasında kitle iletişim araçlarının etkisinin büyük olduğunu belirterek, herkesin zaman zaman dil konusunda eğitilmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Ödül alan raydo ve televizyon kanalları ile program ve kişiler şöyle:

"TRT: Ali Güney, ve Sözümüz Söz programı ile Jülide Demirel

-CNN Türk: 5 N 1 K' ile Cüneyt Özdemir

-NTV: Bam Teli ile Tayfun Talipoğlu

-STV: Uluslararası Türkçe Yarışması Programı ile Remzi Ketenci

-Kanal 7: Başkent Kulisi ile Mehmet Acet

-Kanal B: Dil Yarası ile Jülide Gülizar ve Murat Atak

-Show TV: Kim 500 Bin İster Kenan Işık

-Kanal D: Yaprak Dökümü ile Güven Hokna

-ATV: Hatırla Sevgili ile Oskay Alptürk

-Kral TV: Bedirhan Gökçe ile İz Bırakanlar

-TRT İstanbul Radyosu: Gün Ötesi

-Polis Radyosu: Bir Yaşam Bin Nağme

-Dünya Radyosu: Metronom

-Radyo 7: Haber Bülteni

-ER TV-Malatya: Editörden Bu Sabah

-VTV-Antalya: Analiz

-Radyo ODTÜ-Ankara: Radyo ODTÜ Haber

-Konya FM-Konya: Altın nağmeler

-Radyo Liva-Şanlı Urfa: Karagöz ve Hacivat

-Radyo Ritm-Erzurum: Neden Olmasın"

Ödüller 1 Ocak 2006 ile 31 Aralık 2006 tarihleri arasında yayınlanan programları kapsadı.

Ödül töreninde katılımcılar arasında şakalaşmalar da yaşandı. Bu sırada RTÜK'e 'Resmi Terbiye Üst Kurulu' benzetmesi yapılırken, RTÜK üyemsi İlhan Yerlikaya "RTÜK'ün vurduğu yerde gül biter" ve "RTÜK'ün kestiği parmak acımaz" espirisini yaptı. (ANKA)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››RTÜK'ün Güzel Türkçe Ödülleri Törenle Verildi - Haberler