19 Mart 2017, 08:56

Rusya'dan Dengeleri Değiştirecek Hamle! Libya'ya Asker Yığıyor

Ukrayna ve Suriye'deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran Rusya, Libya'ya girerek Doğu Akdeniz'deki dengeleri lehine değiştirmeye hazırlanıyor.

ABD'deki Başkan  Donald Trump yönetimi, terör örgütü DEAŞ'la mücadele planını hayata geçirmeye çalışırken  Rusya bölgede hissedilen boşluğu şaşırtan bir hızla doldurmaya devam ediyor. Gelişmeler  Rusya'nın enerji hatlarını kontrol altına almaya yönelik bir stratejiyle  Avrupa'yı batıdan ve güneyden kuşatmaya başladığına işaret ediyor.  Moskova'nın  Avrupa'yı kuşatma stratejisinin yeni bir halkası olarak şimdi de  Libya'ya askeri müdahale hazırlığı içinde olduğu iddia ediliyor. Bölgeden gelen haberlere göre  Rusya,  Avrupa'nın enerji açığını besleyebilecek zenginlikte ve konumda olan başlıca ülkelerden  Libya'ya müdahale için  Mısır'a askeri yığınak yapmaya başladı.

LİBYA'YLA SARSACAK

Libya'nın doğusundaki  Mısır'a bağlı kıyı kenti Sidi Barrani'ye Rus özel kuvvetlerinin ve insansız hava araçlarını müdahale amacıyla konuşlandırdığı belirtiliyor.  Rusya'nın  Libya'da  Mısır'ın desteklediği General Halife Haftar'a bağlı birliklere Kremlin'e bağlı özel ordularla eğitim verdiği de iddia ediliyor.  Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin'in  Suriye'den sonra  Libya'ya DEAŞ'la mücadele iddiasıyla askeri müdahale için düğmeye basması halinde  Doğu Akdeniz'deki dengeler de bölgedeki pek çok aktörün hesabını altüst edebilecek şekilde değişecek.

TÜRKİYE'NİN YENİ GÜNEY KOMŞUSU

Suriye müdahalesiyle fiilen  Türkiye'nin güney komşusu haline gelen  Rusya,  Libya hamlesiyle  Avrupa'nın da güney komşusu olup önemli bir enerji hattına hâkim olma avantajını elde edecek.

İSRAİL'İN YENİ GÖZDESİ

Geleneksel olarak  ABD'nin bölgedeki uzantısı görülen ve  Washington'la son derece köklü ilişkilere sahip olan  İsrail şu sıralar  Rusya'yı her zamankinden fazla önemsiyor. Öyle ki son 2 yıldaki ziyaret trafiğine bakıldığında  İsrail Başbakanı Binyamin  Netenyahu'nun  Washington'dan çok  Moskova'ya gittiği görülüyor.

MISIR'LA DERİN TATBİKAT

Rus yönetimi 2013'teki askeri darbeyi en fazla avantaja çeviren ülkelerden oldu.  Kahire'yle askeri anlaşmalar yapılırken  Rusya ve  Mısır orduları kısa süre önce  Akdeniz'de birlikte tatbikat yaparak işbirliğini güçlendirdi. Rus doğalgaz şirketi geçtiğimiz yıl  Mısır'ın zengin doğalgaz sahalarından Zohr'da yüzde 30'luk payı 1.5 milyar dolara satın aldı.

FİLİSTİN'DE BÜYÜK KOLTUĞA TALİP

Rus yönetimi  ABD'nin fazla  İsrail yanlısı politikalarından bunalan  Filistin ve  Gazze'deki yönetimlerle de yakınlaşıyor.  Moskova,  Filistin barışı için  ABD'nin elinde olan arabuluculuk koltuğunu istediğini de gizlemiyor.(Kaynak:  Habertürk)

19 Mart 2017 Pazar 08:56