07 Eylül 2018, 12:03

Rusya ve Esad'ın İdlib'e Yönelik Saldırılarının Artmasından Sonra Kentte Göç Başladı

Rusya ve Esad'ın saldırdığı İdlib'de insanlar evlerini terk etmeye başladı. Mültecilerin Türkiye'ye gelmesi beklenirken bu durumun büyük bir sorun oluşturacağı tahmin ediliyor. Sırasıyla Başkan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve MHP lideri Bahçeli bu konuda kaygı duyduklarını dile getirdiler.

İran ve Rusya'da aldığı destekle ülkenin büyük bölümünde kontrolü sağlayan Esad rejiminin yeni hedefi İdlib. Rus güçlerinin havadan, Esad rejiminin karadan saldırdığı İdlib'de insanlar yaşadığı evleri terk etmeye başladı. İdlib'den ayrılan mültecilerin Türkiye'ye gelmesi tahmin edilirken bu durumun büyük bir sorun oluşturacağı tahmin ediliyor.

BM'DEN MÜLTECİLERE İLİŞKİN İLK CİDDİ UYARI

Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Haziran ayında yaptığı açıklamada 2,5 milyon mülteciden söz etmiş ve eklemişti"2,5 milyon sivilin yerinden edilmesinden ve Türkiye'ye yönelmesinden endişe ediyoruz… Gidebilecekleri başka bir yön kalmadı."

BAŞKAN ERDOĞAN SORUNA İŞARET ETTİ

Kırgızistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, gelen İdlib sorusu üzerine şu şekilde cevap vermişti:

''Burada 3,5 milyon insan var. ABD Rusya'ya, Rusya ABD'ye topu atıyor. Ama, Allah göstermesin, buralara füzeler yığdırılacak olursa çok ciddi bir katliam yaşanır. Öyle bir durumda ordan kaçanlar nereye gelecek? Büyük oranda yine bize gelecek. Bu yeni bir sıkıntı meydana getirebilir.''

ÇAVUŞOĞLU, AVRUPA ÜLKELERİNİ UYARDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile birlikte yaptığı ortak basın toplantısında konuya ilişkin şunlar söylemişti:

''Teröristler nereye gidecek? Bunlar Türkiye'ye gelebilir, geldikleri ülkeye gidebilir, Avrupa'ya da gidebilir. Bu tehlikeli. Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptık. Güvenli bölge dediğimiz bazı alanlara Suriyelilerin dönmesini sağlamak için çalışırken 2 milyon mültecinin nereye gideceği belli olmaz. Arzumuz bu saldırıların önlenmesidir.''

BAHÇELİ, TÜRKİYE'NİN MÜLTECİLERİ KALDIRAMAYACAĞINI AÇIKLADI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli MYK toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaparak durumun Türkiye açısından vahim yönünü şu şekilde ortaya koymuştu:

''Türkiye'nin yeni bir sığınmacı dalgasına katlanması, hazmetmesi hatta kabul etmesi eşyanın tabiatına aykırıdır. Türkiye'nin kaybettiği ortamda haksız kazanç peşine düşenler, kar hevesine kapılanlar damgalı işbirlikçilerdir, yeri yurdu olmayan vatansızlardır. Ekonominin normale dönmesi, denge ve istikrara kavuşması, siyasi temkin ve tedbir, milli dayanışma ve uyanışla muhakkak sağlanacaktır.''

TSK, GÖÇ DALGASI İÇİN HAZIRLIKLARI TAMAMLADI

İdlib'e müdahale sonrası Türkiye'ye gelebilecek göç dalgası için de Suriye topraklarında kurulan Atme kampı hazır hale getirildi. TSK'nın İdlib'i çevreleyen 12 gözlem noktası da beton bariyerler ve ateş destek vasıtalarıyla güçlendirildi.

İDLİB'DEN GÖÇ BAŞLADI

Esad rejiminin katliam yapma ihtimaline karşı eşyalarını toplayarak bölgeden ayrılan yüzlerce insan, evlerini ve akrabalarını geride bıraktı. İdlib'i terk etmeyenler ise evlerinin altındaki sığınaklara yemek ve su stoklamaya başladı.

Göç etmeye başlayan İdlib halkından ilk görüntüler;

Türkiye,İdlib,Rusya Federasyonu