Sabancı Holding, Sağlık Bakanlığı'na 10 ton dezenfektan bağışladı

Sabancı Holding, koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı'na 10 ton dezenfektan bağışı yaptı. Söz konusu dezanfektan, SARS virüsüne karşı etkili olduğu kanıtlanan ham madde ile üretildi.

30.03.2020 10:22 | Son Güncelleme: 30.03.2020 20:38

Sabancı Holding, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesi kapsamında 10 ton yeni nesil dezenfektanı Sağlık Bakanlığı'na bağışladı. Yapılan bağışla, 1,5 milyon metrekarelik bir alan dezenfekte edilebilecek. Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen ve uygulandığı ortamda bakteri ve virüslere karşı 3 aya kadar hijyen sağlayan Antimic ürünüyle sağlık emekçilerinin iş gücü yükünün hafifletilmesi mümkün olacak.

SARS VİRÜSÜNE KARŞI ETKİLİ OLAN HAM MADDEYLE ÜRETİLDİ

Geliştirme çalışmaları Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu liderliğinde, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Nanoteknoloji laboratuvarlarında yapılan Antimic, koronavirüsün de aynı familyadan geldiği SARS virüsüne karşı etkili olduğu kanıtlanan ham maddeyle üretildi. Sağlık Bakanlığı tip 2 ruhsatına sahip olan Antimic'in patenti de Sabancı Üniversitesi'ne ait bulunuyor.

BAKTERİ VE VİRÜSLERİN ORTAMDA TUTUNMASINI ENGELLİYOR

İnsan sağlığını tehlikeye sokacak ağır metal ve kalıcı toksik kimyasallar içermeyen, su bazlı ve uygulandığı yüzeyde kalıcılığı olan geniş spektrumlu Antimic, yaşam alanlarında ve giysilerde oluşturduğu çok ince, camsı ve elastik koruyucu tabakası ile konforlu koruma sağlıyor. Bu örtü, bakteri ve virüslerin ortamda tutunmasını engelliyor.

Sabancı Holding, Sağlık Bakanlığı’na 10 ton dezenfektan bağışladı

Kaynak: AA

İlgili Haberler

Haberler››Ekonomi››Sabancı Holding, Sağlık Bakanlığı'na 10 ton dezenfektan bağışladı - Ekonomi