12.04.2012 16:48

"Saddam Hüseyin'in Hazinesi" Beyaz Perdeye Taşınıyor

"Saddam Hüseyin

Zafer Barış - Bonanza dizisinin yönetmeni olarak ünlenen Muhittin İzzet Kandur, Irak'ın ölen devrik lideri Saddam Hüseyin'in hazinesinin hikayesini sinemaya taşımaya hazırlanıyor.

Zafer Barış - Bonanza dizisinin yönetmeni olarak ünlenen Muhittin İzzet Kandur, Irak'ın ölen devrik lideri Saddam Hüseyin'in hazinesinin hikayesini sinemaya taşımaya hazırlanıyor.

Yeni çekeceği filmle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kandur, filmin konusunu, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Irak Ulusal Müzesi'nde bulunan hazinesinin oluşturduğunu bildirdi.

Kandur, isminin, "Çöl Geçidi" ya da "Çöl Kavşağı" olacağını kaydettiği filmin, Amerika'nın Irak'ı işgaliyle birlikte Ulusal Müze'deki tarihi eserlerin soyulmasını farklı bir açıdan ele alacağını ve Irak Ulusal Müzesi'ndeki eserlerin başına gelenleri gözler önüne sereceğini ifade etti.

"Çöl Kavşağı" adlı bir kitap yazdığını belirten Kandur, şöyle devam etti:

"Irak'ın işgali döneminde yayın yapan uluslararası televizyonlarda, Irak Ulusal Müzesi'ni Arapların talan ettiği ve eserlerin oradan çalındığı yönünde haberler geçildi. Ama bugün bakıyorsunuz, bu eserler Amerika ve İngiltere'de sergilenebiliyor. Benim Çöl Kavşağı adlı bir kitabım vardı. Şimdi onun senaryosunu sinemaya uyarlıyorum. Bu kitap Amerika'da ciddi oranda satıldı."

-"5 milyon dolarlık bir film olacak"-

Filmde, biri erkek diğeri kadın 2 ana karakter olduğunu, erkek olan karakterin ismini Ahmet olarak belirlediklerini bildiren Kandur, "Ahmet, Irak'ta güvenlik güçlerinin başında bulunan bir isim. İnterpol tarafından o birliklerin başına gönderiliyor ama, İnterpol'e de Türkiye'den gönderilen bir isim. Bu anlamda da onu oynayacak kişinin Türk olmasını istedik. Bu filmde biraz aksiyon, biraz drama izleyeceğiz. Ama orada asıl göreceğimiz şey, tarihi bir gerçeğin açığa çıkması. Filmde, gerçeklerin o dönemde anlatıldığı gibi değil, farklı olduğunu ispat edeceğiz. Film için 5 milyon dolar kaynak ayrıldı" dedi.

Filmle ilgili İstanbul'da temaslarda bulunacağını da bildiren Kandur, şunları söyledi:

"Bu projenin bir kısmında Türk aktörlerin olmasını istiyorum. Bu anlamda da görüşmelerim var. Görüşmelerimi tamamlamak istiyorum. Enteresan bir senaryo, enteresan bir hikaye. Türkiye'nin de müdahil olduğu bir senaryo. Film çıktığında bunu daha iyi anlayacağız. Gerçekten tanınan, popüler isimleri orada göreceksiniz. Şimdilik oyuncuların ismini netleştirmediğimiz için bir isim söyleyemeyeceğim. Türkiye'yi Holywood'da da temsil edecek bir filmden bahsediyoruz. O anlamda da İngiliz ve Amerikalı oyuncular da bu film de rol alacaklar."

Kandur, filmin, Ürdün, Fransa ve Hollanda'da çekileceğini, bu anlamda 3 ayaklı bir filmin ortaya çıkacağını da bildirdi.

-Muhittin İzzet Kandur kimdir--

Kandur, 1938 yılında ataları 19. yüzyılda Kuzey Kafkasya'dan göç edip Ürdün'ün başkenti Amman'a yerleşmiş olan Kabardey bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Lise ve üniversite öğrenimini ABD'de yaptı. Kaliforniya Claremond Graduate School'dan 1961 yılında mezun olup, 1962'de Standford Üniversitesi'nde master yaptı. 1964 yılında Claremond Üniversitesi'nde felsefe doktorası yaptı. Richmond İndiana Earham Collage'dan 1966 yılında mezun oldu.

Bir dönem Hollywood'da yaşayan Kandur, senaryolar yazdı, film yapımcılığı ve ayrıca TV dizilerinde de yönetmenlik yaptı. Rus televizyonunda gösterilen "The Last Horsemen-Son Atlılar" filmi büyük ilgi gördü. 1970'li yıllarda TRT'de oynayan "Bonanza" filminin de yönetmeni olan Kandur'un beş filmi Fransız televizyonunda on üç bölüm halinde gösterildi. 2010 yılında çektiği Çerkez filmi Monaco Film Festivalinde 7 dalda ödül aldı. En son 2011 yılında Prisoner (Rehine) filmi ile Rus televizyonunda yayınlanan "Cold Wind-Soğuk Rüzgar" ve "Edgar Allan Poe" filmleri de Kandur'un ilgi gören yapıtları arasında yer aldı.

- KAYSERİ
Kaynak: AA
Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Muhittin İzzet Kandur, Saddam Hüseyin, Yerel