Saga Ülkelerine Vize Kolaylığı

Afrika'daki, Büyük Sahra Çölü'nün Güneyi'ndeki Ülkelerde (SAGA) yaşayanlara, Türk Hava Yolları'nın (THY) girişimiyle, Türkiye'ye girişlerinde vize kolaylığı sağlandı.

21.04.2011 11:55 | Son Güncelleme: 21.04.2011 11:55Saga Ülkelerine Vize Kolaylığı
Afrika'daki, Büyük Sahra Çölü'nün Güneyi'ndeki Ülkelerde (SAGA) yaşayanlara, Türk Hava Yolları'nın (THY) girişimiyle, Türkiye'ye girişlerinde vize kolaylığı sağlandı. THY ile seyahat eden SAGA ülkeleri vatandaşları geçerli Schengen, İngiltere ve ABD vizelerinden birine sahipse Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye vizesi alabilecek.

THY Basın Müşavirliğinden bu konuda yapılan açıklamada "SAGA ülkeleri, Büyük Sahra Çölü'nün Güneyi'ndeki Burindi, Komoros, Cibuti, Eritre, Etyopya, Kenya, Malavi, Ruanda, Somali, Uganda, Tanzanya, Zambiya, Angola, Kamerun, Kongo, D. Kongo, Sudan, Gambiya, Gana, Nijer, Nijerya ve Senegal'den oluşuyor. Başlatılan yeni uygulama bölge ülkeleri ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak. THY'nin yolcu sayısının da artmasını sağlayacak" denildi.

Açıklamada, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, Afrika'dan Türkiye'ye gelecek yolcuların vizelerini kolaylaştırmak için yapılan çalışmaların önemine işaret ederek, "Afrika'da birçok şehirde Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliğinin uzak olması ya da bulunmaması sebebiyle vize almakta zorluk çekiliyor. THY'nin girişimiyle İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla yapılan görüşmeler sonucunda vize kolaylığı sağlandı. Konunun olumlu sonuçlanmasında Sayın Cumhurbaşkanımız'ın ve Sayın Başbakanımız'ın katkıları oldu. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Schengen, ABD veya İngiltere vizesi bulunan Afrikalı yolcularımızın, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda vize alabilmeleri Türkiye'ye ve THY'ye olan ilgiyi arttıracaktır" dedi.

Açıklamaya göre SAGA ülkeleri vatandaşlarının Türkiye'de vize alabilmeleri için şu şartlar aranıyor:

* Geçerli ve usülüne uygun pasaport sahibi olmaları.

* Pasaport geçerlilik sürelerinin geriye dönüşlerini mümkün kılacak, en az 6 ay geçerli süreye sahip olması.

* Schengen, İngiltere veya ABD vizesi sahibi olmaları ve daha önce en az bir kez bu ülkelere seyahat etmiş ve bu ülkelerin makamlarınca girişleri reddedilmemiş veya sınırdışı edilmemiş olmaları.

* Turistik amaçlı iş ve ticari görüşmeler kapsamında seyahat etmeleri, seyahat amaçlarına uygun belgeleri (otel rezervasyon, yeterli maddi imkanları (günlük 50 ABD Doları) ibraz etmeleri etmeleri.

* Gidiş – dönüş THY bileti ibraz etmeleri.

* Türkiye'ye girmeleri yasaklanmış, sınırdışı edilmiş ve haklarında süreli yurda giriş yasağı kararı alınmış yabancılardan olmamaları.

* SAGA ülkeleri işadamları bu şartlarla 30 güne kadar ikamet süreli, tek giriş vizesini 15 Euro veya 20 ABD doları vize harcı karşılığında alabilecekler. - İstanbul/ Bakirköy

Politika, Güncel

Kaynak: DHA

29.01.2020 20:03:27