Sagalassos'tan Çıkan Eserler "Göl Kamaştırıyor"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Burdur Müzesi'ndeki eserlerden detaylar Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci ile röportaj Sagalassos'un kalıntıları "göz kamaştırıyor" Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan ve Burdur Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen eserler ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor Müzede sergilenen eserler arasında Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan, yaklaşık 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian heykelleri de yer alıyor Müzeyi geçen yıl 11 bin 134, Sagalassos Antik Kenti'ni ise 27 bin 58 kişi ziyaret etti GÖKMEN YÜCE - Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan, aralarında 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian heykellerinin de yer aldığı eserleri her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

10.01.2016 12:10 | Son Güncelleme: 10.01.2016 12:10
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Müzesi'ndeki eserlerden detaylar
Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci ile röportaj 'un kalıntıları "göz kamaştırıyor"
Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan ve Burdur Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen eserler ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor
Müzede sergilenen eserler arasında Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan, yaklaşık 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian heykelleri de yer alıyor
Müzeyi geçen yıl 11 bin 134, Sagalassos Antik Kenti'ni ise 27 bin 58 kişi ziyaret etti
GÖKMEN YÜCE - Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan, aralarında 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian heykellerinin de yer aldığı eserleri her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

Yazılı kaynaklarda bilinen tarihi, Büyük İskender'in milattan önce 333 yılındaki fethiyle başlayan ve Roma'nın beş önemli seramik üretim merkezinden biri olma özelliğine sahip Sagalassos'taki kazı çalışmaları, Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında 1989 yılında başladı.

Waelkens'ın 2 yıl önce emekli olmasının ardından bu göreve, kazıda başkan yardımcılığı yapan Leuven Katolik Üniversitesinden vatandaşı Prof. Dr. Jeroen Poblome getirildi.

-5 metre boyundaki imparator heykelleri

Türk ve yabancılardan oluşan bir ekiple 26 yıldır Belçika Leuven Üniversitesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve denetiminde sürdürülen kazılarda 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius, İmparator Hadrian heykelleri gibi önemli eserler ortaya çıkarıldı.

Dans eden kızlar frizlerinin yanı sıra zafer tanrıçası Nike, Dyonisos, Nemesis, Asklepios ve Kronis heykelleri antik kentten çıkarılan eserler arasında yer alıyor.

Sagalassos Antik Kenti'nden çıkarılan ve Burdur Arkeoloji Müze Müdürlüğü'nde sergilenen bu eserlere yerli ve yabancı ziyaretçiler ilgi gösteriyor.

-"Türkiye'nin en önemli müzeleri arasında"

Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sagalassos Antik Kenti'ndeki kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin sergilendiği müzenin, Türkiye'nin en önemli müzeleri arasında yer aldığını söyledi.

Sagalassos Antik Kenti terk edildikten sonra burada bulunan malzemelerin başka antik kentlere taşınmayarak korunduğunu ve bugüne kadar geldiğini anlatan Ekinci, 2007-2008 yıllarında Roma hamamının kazıldığını ve bu yapı içerisinde İmparator Hadrian ve imparator Marcus Aurelius heykellerinin ortaya çıkarıldığını kaydetti.

Burdur Arkeoloji Müzesi'nin internet sitesindeki bilgilere göre geçen yıl müzeyi 10 bin 139'u yerli, 995'i yabancı 11 bin 134 kişi, Sagalassos Antik Kenti'ni ise 20 bin 369'u yerli, 6 bin 689'u yabancı, 27 bin 58 kişi ziyaret etti.
Sagalassos'tan Çıkan Eserler

Hacı Ali Ekinci, Sagalassos, Burdur, Dr, Kültür Sanat

Kaynak: AA


26.01.2020 21:14:46