Sağanak ve Dolu Sebze Bölgesi Ayaş'ı Vurdu

Ankara'nın Ayaş İlçesi'nde Sağanak ve Dolu, Özellikle Domates Olmak Üzere Sebze ve Meyveye Zarar Verdi

Sağanak ve Dolu Sebze Bölgesi Ayaş'ı Vurdu
13.07.2010 11:07 | Son Güncelleme: 13.07.2010 11:07
Ankara'nın Ayaş İlçesi'nde sağanak ve dolu, özellikle domates olmak üzere sebze ve meyveye zarar verdi.

iç Anadolu Bölgesi'nin kavun, karpuz enginar, marul, fasülye havuç üretiminde merkez kabul edilen Ayaş'ta, sağanak ve dolu nedeniyle ürünler yüzde 100'e yakın zarar meydana geldi.

Hasat döneminde zarara uğrayan Ayaşlı çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla eylem yaptı.

Belediye Başkanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen toplantıya Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Ayaş Ziraat Odası Başkanı Hilmi Dervişoğlu, CHP Ayaş İlçe Başkanı İbrahim Cengiz, Ayaş Muhtarlar Odası Başkanı ile muhtarlar katıldı.

Başkan Ali Başkaraağaç, 'Köylümüz, çiftçimiz perişan. Zaten üretici borcunu ödeyemiyordu, şimdi yiyecek ekmeğe muhtaç. Yetkililer, üreticilerimizin mağduriyetini biran önce gidermelidir' dedi. CHP Genel Sekreter Yardımcı Gökhan Günaydın da bu tür sorunların Doğal Afet Kanunu'nun yeniden yürürlüğe girmesiyle çözülebileceğini söyledi. Günaydın şöyle konuştu:

'Ankara'nın en verimli arazilerine sahip olan Ayaş'ta, 150 bin hektarda ekim yapılmaktaydı. Ancak son yağışlar sonrası yaklaşık 100 bin hektar arazi kullanılamaz duruma gelmiş. Üreticimizin ekili ürünü telef olmuştur. Önemli ölçüde meyve sebze alanları, tahıl alanları tahrip olmuş. Çiftçi kardeşlerimiz şu an ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

2090 sayılı Doğal Afetler Kanunu'nda neler yapılacağına ilişkin bir düzenleme vardı. Yüzde 40'ı geçen hasar tespit edilmişse, üreticiye destek verilir, mağduriyeti giderilirdi.

Tarım sektöründe uygulanan Tarım Sigortası anlayışı ile bir yere varılamaz, 'çiftçi sigortasını yaptırsaydı' anlayışı ile bir yere varılamaz. CHP Grubu olarak konuyu biran önce TBMM'de gündeme taşıyarak ülkemizde uygulanan yanlış tarım politikalarını bir kez daha tartışmaya açmak istiyoruz.'

Ayaş domatesinin kaybolmaya başladığına dikkati çeken Ayaşlı çiftçiler de 'Artık Ayaş domatesini tüketiciye ulaştıramayacağız. Bizleri bitirmek istiyorlar, sadece domates değil, diğer tüm tarım ürünlerinde aynı sorunu yaşıyoruz. Tarım ürünlerimiz bitmek üzere. Bize sahip çıksınlar, çiftçiyi ve tarımı bitirmesinler. Yağışlardan ve doludan zarar gördük, yetkililer bize ellerini uzatsınlar' diye konuştu.

(STJ-TOL) - ANKARA

Kaynak: AA

Etiketler: , Haber