Haber, Son Dakika, Haberler

Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'nin Pilot Uygulamasına Başlıyor

Sağlık Bakanlığı, Iüü'merkezi Hastane Randevu Sistemi Entegrasyonu' Hakkında Bir Genelge Yayımlayarak Merkezi Randevu Sisteminin Pilot Uygulamasının Bu Yıl İçerisinde Başlanacağını Bildirdi.

21.10.2009 10:27 | Son Güncelleme: 21.10.2009 10:27
Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'nin Pilot Uygulamasına Başlıyor
Sağlık Bakanlığı, ıÜü'Merkezi Hastane Randevu Sistemi Entegrasyonu' hakkında bir genelge yayımlayarak merkezi randevu sisteminin pilot uygulamasının bu yıl içerisinde başlanacağını bildirdi.

Bakanlık; hastanelerde sunulan sağlık hizmet kalitesinin artırılmasını ve bununla birlikte hastanelerin kaynak kullanımının daha verimli sunulmasını amaçlıyor. ıÜü2003 yılında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile 'Yaygın, erişimi kolay ve güler yüzlü sağlık hizmeti' sunmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'ni yurt genelinde hizmete sokuyor. Temelde, vatandaşların merkezi bir sistemden randevu alarak istedikleri herhangi bir hastaneye gitmelerini sağlamayı hedefleyen bu proje, dünyada ilk örneği olma özelliği taşıyacağı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan gengelgede sistemin detayları anlatıldı.

81 il valiliğine gönderilen genelgede, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri dahil tüm kurumlarda sunulan sağlık hizmet kalitesinin artırılmasını ve bununla birlikte hastanelerin kaynak kullanımının daha verimli sunulmasına imkan sağlamak amacıyla Merkezi Hastane Randevu Sistemi kurulmasının planlandığı vurgulandı. Sistemin kurulum ve işletilmesi için yapılmakta olan çalışmalar neticesinde pilot uygulamaya 2009 yılı içerisinde başlanacağının belirtildiği açıklamada, "Randevu uygulaması bulunmayan hastanelerimizde; Merkezi Hastane Randevu Sistemi gereklerine uygun bir Hastane Bilgi Sistemi sahibi olmalarını sağlamak üzere mevcut uygulama yazılımı içerisinde Hekim Çalışma Cetvellerinin elektronik ortama kaydedilmesine dair değişikliklerin yaptırılması gerekiyor. Mevcut Hastane Bilgi Sistemi yazılımının bakanlık merkezinde kurulmuş bulunan merkezi Hastane Randevu sistemine web servisleri aracılığıyla veri gönderebilmeleri için gerekli entegrasyonun belirtilen internet adreslerinde tutulması son derece öjnemli. Bu hastanelerimizin hastaneye özel sadece o hastanede çalışan bir randevu sistemi için yeni yatırım yapmaması, ranvu sistemi kurmak amacıyla ihale işlemi başlatmış olan hastanelerin ihalelerini mevcut mevzuat çerçevesinde iptal etmesi mümkün ise iptal etmeleri gerekiyor." denildi. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'nin Pilot Uygulamasına Başlıyor - Haberler