Haber, Son Dakika, Haberler

Sakarya Adapazarı'nda Koku Sorununu Çözecek Arıtma Tesisi Hizmete Girdi

Adapazarı'nda koku sorununu çözecek arıtma tesisi hizmete girdiADAPAZARI Şeker Fabrikası, 20 milyon lira yatırımla kurduğu yeni arıtma tesisini hizmete sokarken, tesis sayesinde şehre yayılan kötü kokunun önleneceği belirtildi.

05.10.2017 20:43 | Son Güncelleme: 05.10.2017 20:43
Adapazarı 'nda koku sorununu çözecek arıtma tesisi hizmete girdi

ADAPAZARI Şeker Fabrikası, 20 milyon lira yatırımla kurduğu yeni arıtma tesisini hizmete sokarken, tesis sayesinde şehre yayılan kötü kokunun önleneceği belirtildi.

Yıldız Holding'e satılarak özelleştirilen Adapazarı Şeker Fabrikası, fabrikadan yayılan kötü koku sorununu ortadan kaldıracak olan Atıksu Arıtma Tesisi'ni bugün hizmete soktu. Fabrika alanında gerçekleştirilen törene Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Adapazarı Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaşar Serdengeçti, Yıldız Holding Global Hukuk Başkanı İbrahim Taşkın, Yıldız Holding Genel Müdürü Hüseyin Avni Metinkale, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Törende konuşan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, "Yıldız Holding ailesi Türkiye'nin istihdamı ve ihracatı açısından çok önemli bir kurumu. Böyle bir ailenin Adapazarı Şeker Fabrikası'nı alması ve bu fabrikanın sürdürülebilir hale gelmesi Sakarya için büyük bir şans" dedi. Adapazarı Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaşar Serdengeçti, tesisin Türkiye'deki şeker fabrikaları arasındaki en büyük arıtma tesisi olduğunu belirterek, "Türkiye ekonomisinin önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan fabrikamız 20 milyon liralık yatırımla şeker fabrikaları arasında en büyük arıtma tesisine sahip oldu. Bu yatırım, bugün şeker sanayinde yapılan en yüksek bütçeli ve en hızlı hayata geçen projedir. Aslında fabrikamızın ihtiyacı olan kapasitenin 2 katı düzeyinde bir yatırım yaptık, zira hiçbir konuda açık kapı bırakmak istemedik. Tedbirlerimizi elden bırakmadık. Doğaya saygı, yalnızca rakamlarla ölçülebilecek bir kavram değil elbet" diye konuştu. Adapazarı Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz ise tesis sayesinde şehir sakinlerinin kokudan kurtulacağını kaydederek, "Adapazarı ilimizin ekonomisine büyük katkı sağlayan fabrikamıza böylesi bir arıtma tesisi kazandırdığımız için çok mutluyuz. Artık atık su problemimiz olmayacak. Böylece şehir sakinlerini üzen koku da ortadan kalkacak. Bu tesis üretimimizi sürdürülebilir kılacak. Peki ne yapacağız? Arıtmadan çıkan çamur, lisanslı bertaraf tesislerine verilecek. Pancar yıkamadan çıkan toprağımızı ise belediyemizin atık sahasında teslim edilecek. Böylelikle ekonomik olan her bir değeri kaybetmeden tekrar tesisimizde kullanacağız" dedi. Sakarya Adapazarı’nda Koku Sorununu Çözecek Arıtma Tesisi Hizmete Girdi

Kaynak: DHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Sakarya Adapazarı'nda Koku Sorununu Çözecek Arıtma Tesisi Hizmete Girdi - Haberler