Saklı Hayatlar Almanya'da Vizyona Giriyor

Ahmet Haluk Ünal'ın filmi "Saklı hayatlar" 12 Mayıs'tan itibaren Almanya'da vizyona giriyor.

Saklı Hayatlar Almanya'da Vizyona Giriyor
10.05.2011 22:40 | Son Güncelleme: 11.05.2011 11:10
Ahmet Haluk Ünal'ın Türkiye'de ses getiren filmi "Saklı hayatlar" 12 Mayıs'tan itibaren Almanya'da vizyona giriyor. Çorum katliamı sonucu İstanbul'a göç eden Alevi bir ailenin yaşamından yola çıkan filmde, bir aşk hikayesi çevresindeki ön yargılar ve kimlik çatışmaları anlatılıyor.

TÜRKİYE'de vizyona girdiği tarihten itibaren büyük bir ilgi gören, yönetmen Ahmet Haluk Ünal'ın 'Saklı hayatlarö isimli filmi, 12 Mayıs Perşembe gününden itibaren Almanya'daki sinemalarda da gösterime giriyor. 1980'de Çorum katliamının ardından İstanbul'a göç eden Alevi bir ailenin hikayesiyle başlayan filmde, kimlik çatışmaları ve ön yargıların ortasında kalan bir aşk ve yaşanan trajedi konu ediliyor. Toplam 15 kentte Almanca alt yazılı olarak vizyona girecek film için Almanya'da bulunan Ahmet Haluk Ünal, Alevilerin karşılaştığı toplumsal baskı ve ön yargıları ele alma konusunda bir ilk olarak gösterilen filmle ilgili DHA'ya konuştu. Sinemada yeterince konu edilmemiş bir ayrımcılığı anlattıklarını belirten Ünal, "Türkiye'de 9 haftadır vizyonda. Almanya ve ardından vizyona gireceği diğer Avrupa ülkelerinde de dikkat çekeceğini umuyorum" dedi.


Filmin aynı zamanda senaryosunu da yazan Ünal, temelde ön yargılara ve bunların yarattığı nefrete dair bir film çektiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Bu filmin dramatolojik konseptinde ön yargı var. Ön yargılara dair bir hikayeyi anlatıyor. Bir aşk hikayesini içeriyor. Aşk zaten radikal ve ideolojik bir şeydir. Aşk devrimcidir. Düzen, sınır tanımaz. Bu nedenle aşk hikayesi üzerinden yürüdük. Ama o iki gencin aşkının önüne geçen engel ön yargılar. Başka bir deyişle bu filmin Jaws'ı ön yargılar. Ön yargıların insanların hayatlarında nelere mal olabildiğini, ezeni ezilene ya da ezileni ezene nasıl benzettiğini, insanı kendi zıddına nasıl dönüştürdüğünü ve dünyanın en iyi insanının bile kötülük yapabilir hale nasıl geldiğini anlatan bir hikayemiz var. "

FİLMİN KONUSU

Ahmet Haluk Ünal'ın ilk sinema filmi olan ve Kültür Bakanlığı fonundan destek alan Saklı Hayatlar'ın başlıca rollerinde Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Laçin Ceylan, Zerrin Sümer ve Ahmet Mümtaz Taylan yer alıyor. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'nun dağıtım ve tanıtım desteği verdiği filmin konusu şöyle: 1980'deki Çorum katliamından kaçarak İstanbul'a gelen Alevi bir aile Sünni ve muhafazakar bir ailenin kiracısı olur. Önce sıcak başlayan bir ilişki, ailelerin çocuklarının aşk yaşaması ve ardından kimlikler ve ön yargıların ortaya çıkmasıyla felakete dönüşür.

Kaynak: DHA

Etiketler: Sinema, Politika, Haber