Sanatçılar Hasankeyf için buluşuyor

Apolas Lermi, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Pınar Aydınlar, Fungİstanbul ile Dodan'ın da aralarında yer aldığı onlarca sanatçı, 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin 50 yıllık ekonomik ömre sahip Ilısu Barajı'nın suları altında kalmaması için İstanbul'da buluşuyor.

25.06.2019 16:41Sanatçılar Hasankeyf için buluşuyor

İlk insan izlerinin 300 bin yıl önce görüldüğü, ilk yerleşimin ise 12 bin yıl önce gerçekleştiği, bir açık hava müzesi olan Hasankeyf, içinde bulunduğu Dicle Vadisi'yle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Devlet Su İşleri'nin (DSİ) 11 Haziran 2019'da yaptığı açıklamada Ilısu Barajı'da kapakların kapatılarak, su tutma işleminin en geç Temmuz ayının sonuna doğru yapılacağı belirtildi.

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi (HYG), Hasankeyf için geç olmadığını vurgulamak ve Ilısu barajında su tutulmaması için 25 Haziran saat 21.00'da Beyoğlu Collectıve Terrace'da ''Hasankeyf İçin Geç Değil Sanatçı Buluşması" adı altında etkinlik yapacak. Etkinliğe bir çok yazar, aydının katılmasının yanında Ali Doğan Gönültaş (Ze Tije), Apolas Lermi, Ayfer Düzdaş, Cem Erdost İleri, Çiğdem Karaman, Çiğdem Ülkü, Diljen Roni, Dodan, Doğan Çelik, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Fungİstanbul ve İlker İsabetli, Gerduni ve Seyr- i Cem, Luxus, Meltem Taşkıran, Merih Aşkın, Musa Baki, Mübin Dünen, Pınar Aydınlar, Sema Mortiz, Talebe (Mısırlı Ahmet Ritimhanesi), Taylan Yıldız'da Hasankeyf için sahneye çıkacak.


Hasankeyf, Dicle, Ilısu, Turizm, Kültür Sanat, Ekonomi, Güncel

Kaynak: Bültenler

17.10.2019 10:44:36