23.12.2013 15:41

Sanayici, Okullarla Birlikte Kalifiye Eleman Yetiştirecek

Sanayici, Okullarla Birlikte Kalifiye Eleman Yetiştirecek

Elbistan Sanayici ve Iş Adamları Derneği (ELSIAD) ile Elbistan Meslek Yüksekokulu ve Elbistan Meslek Lisesi arasında kalifiye eleman yetiştirme konusunda görüşme yapıldı.

Elbistan Sanayici ve Iş Adamları Derneği (ELSIAD) ile Elbistan Meslek Yüksekokulu ve Elbistan Meslek Lisesi arasında kalifiye eleman yetiştirme konusunda görüşme yapıldı. Görüşme sonunda sanayi kuruluşlarında öğrenci yetiştirme ile ilgili görüş birliğine varıldı.
ELSIAD Sanayi Komitesi sanayi esnafının kalifiye elaman ihtiyacının giderilmesi için bir dizi çalışima başlattı. Komite il olarak Elbistan MYO Müdür Yardımcısı Muharrem Eren, Elbistan Meslek Lisesi Müdürü Ilyas Gezer ve Müdür Yardımcısı Mehmet Kuyucu’nun katılımıyla bir toplantı yaptı. Ascoşan şirketinde yapılan toplantıda konuşan ELSIAD Sanayi Komitesi Başkanı Tayfur Adbay ‘‘Maalesef 28 Şubat döneminde Meslek liseli öğrencilerinin puanlarının kırılmasıyla meslek liseleri nitelikli öğrenci bulmakta ciddi sıkıntılar çekmiş ve bunun doğal sonucu olarak da sanayi esnafı, zanaatkarlar çırak ve kalfa ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmişlerdir.” dedi.
Adbay “Bugün birçok esnafımız nitelikli işçi bulamaz hale geldiklerinden işlerini yürütemez hale gelmişlerdir. Bu toplantılarla esnafımızın derdine çare olmaya çalışıyoruz.Biz sanayi esnafı olarak Meslek Yüksek Okulu ve Meslek Lisesi öğrencilerinin stajlarını sanayideki işletmelerde yapmasını istiyoruz.Bunun içinde üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.Bununla ilgilide bu iki kurumumuzla devamlı diyalog içinde olmak istiyoruz. Stajını sanayide yapan öğrencinin de okulu bitirdikten sonra sanayide mesleğini yapmaya devam edeceğini inanıyoruz.’’ Ifadesini kullandı.
Elbistan Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Muharrem Eren ve Meslek Liseleri Müdürü Ilyas Gezer de bu konuda sanayicilerin yanında olduklarını iletti.
Kaynak: CİHAN
Muharrem Eren , Elbistan , Yerel