Haber, Son Dakika, Haberler

Santralde Özelleştirme Karşıtı Eylem

Milas İlçesi'ndeki Yeniköy Termik Santrali İşçileri Özelleştirme Girişimlerini Eylemle Protesto Etti.

05.03.2007 12:08 | Son Güncelleme: 05.03.2007 12:08
Santralde Özelleştirme Karşıtı Eylem
Milas İlçesi'ndeki Yeniköy Termik Santrali işçileri özelleştirme girişimlerini eylemle protesto etti.

Yeniköy Termik Santrali'nde çalışan yaklaşık 450 işçiden 350'si bu sabah santral önünde toplandı. Tes- İş (Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası) tarafından düzenlenen eylem için biraraya gelen işçiler önce sessiz, ardından ıslık ve alkışlarla yürüyüş yaptı. Santralin özel güvenlik görevlileri, işçilere santral içinde slogan atmamaları uyarısında bulununca kısa süreli gerginlik yaşandı.

Yatağan Tes- İş Şube Başkanı Veysel Özalp yaptığı basın açıklamasında Yeniköy Termik Santrali'nin halen 19 işçisi ile faaliyetini sürdüren Değirmen Bakım ve Kül Curuf Atma Sistemi'ne yaklaşık 90 kişi alınmak istendiğini ve iki ünitenin ihaleye çıkarılarak taşeronlaştırılıp, özelleştirileceğini belirtti. Özalp şunları söyledi:

''Oysa her iki sistemde enerji üretimini arttırmak veya santrale katkı sağlamak için ek işçi veya personel alımına ihtiyaç yok. Seçimler öncesinde yapılacak özelleştirme rant sağlamaktan başka bir şey değil. Ülkenin kaynaklarının siyaset uğruna kullanılmasını karşıyız. Santraldeki Değirmen Bakım ve Kül Curuf Atma sisteminde çalışan işçilere ek olarak hizmet alımı adı altında yaklaşık 90 kişiyi daha işe almak istiyorlar. Oysa bu işi şu anda 19 işçi yapıyor. Seçim öncesi rant sağlamak için yapılan bu işçi alımlarına santralin ihtiyacı yok. İşçi ve personel alımları santralin koşullarına göre planlanmıyor, daha sonra yapılmak istenenlerin altyapısı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu nedenle eylem yapıp sesimizi duyurmak istedik, ayrıca hukuksal süreci başlattık. Karar geri alınmazsa eylemlerimizi sertleştirerek sürdüreceğiz.''

Eylem olaysız sona ererken, işçiler daha sonra işbaşı yaptı.

Yaşar ANTER/ MİLAS(Muğla), (DHA)

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Santralde Özelleştirme Karşıtı Eylem - Haberler