Saray'da Destek Eğitimi Meclis Gündemine Geldi

Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde Bakım Hizmeti Almakta Olan Engelli Çocukların Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden Destek Eğitimi Alamamaları TBMM Gündemine Taşındı.

Saray'da Destek Eğitimi Meclis Gündemine Geldi
20.04.2009 01:43 | Son Güncelleme: 20.04.2009 01:43

Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakım hizmeti almakta olan engelli çocukların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden destek eğitimi alamamaları TBMM gündemine taşındı.

CHP Yalova Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Muharrem İnce, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle birer soru önergesi verdi.

İnce, Bakan Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Ankara Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakım hizmeti almakta olan engelli çocukların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden destek eğitimi alamadıklarının doğru olup olmadığını sordu.

İnce, Ankara Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakım hizmeti almakta olan engelli çocukların destek eğitiminden mahrum bırakılmalarının hukuki dayanağı ve gerekçesinin de açıklanmasını "Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile aynı statüde bulunan SHÇEK’e bağlı Şabanözü, Ayaş Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde bakım hizmeti almakta olan çocukların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden destek eğitimi almalarına rağmen, Saray’daki çocukların destek eğitimi alamamalarında özel bir engel mi bulunmaktadır? SHÇEK’e bağlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerin kaçında bakım hizmeti alan çocuklar aynı zamanda destek eğitimi almaktadır?" sorularını sordu.

Örgün eğitim dışında

İnce, Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bakım hizmeti almakta olan 750 engelli çocuğun, yaklaşık üçte ikisinin örgün eğitim sistemi dışında olmasına ve bu çocukların Özel Eğitim Merkezleri dışında gidebilecekleri bir eğitim kurumunun olup olmadığının da Bakan Çubukçu tarafından yanıtlanmasını istedi.

Çamurla da gündeme gelmişti

Ankara Hürriyet, geçtiğimiz günlerde Saray Rehabilitasyon Merkezi’nde bir yıldan fazladır süren ’Sevgi Evleri’ inşaatının, hem çalışanları hem de bakıma muhtaç çocukları çamura mahkum etmesini "Çamur Saray" başlığıyla gündeme getirmişti.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Saray'da Destek Eğitimi Meclis Gündemine Geldi - Haberler