Haber, Son Dakika, Haberler

Sarıkamış Harekatı'nın 100. Yılına Doğru

Sarıkamış şehitleri, harekatın 100. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

30.12.2014 18:14 | Son Güncelleme: 30.12.2014 18:14
Sarıkamış Harekatı'nın 100. Yılına Doğru
Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sarıkamış Şubesi tarafından program düzenlendi.

Sarıkamış Belediye Düğün Salonu'ndaki programda, İranlı Hafız Ahmet Ebul Kasımi, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı Davut Kaya ve Haseki Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin tarafından Kur'an-ı Kerim okundu.

Daha sonra kum sanatçısı Ramazan Yumrutepe, Sarıkamış şehitleri anısına karda yürüyen asker ve şehitlik anıtlarını kum sanatı gösterisiyle sundu.

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, programda yaptığı konuşmada, şehitlik mertebesinin önemine değinerek, "Allah-u Teala yaptığımız bu çalışmaları kabul etsin. Bugün burada Allah rızası için bir araya geldik. Allah rızası için bir araya geldiğimizden dolayı Efendimiz, bizlere birçok müjdeler veriyor. Bizler için canını feda eden, bu vatanı bizlere emanet eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz" şeklinde konuştu.

Dernek olarak şehitleri anlamak ve anlatabilmek için çaba gösterdiklerini dile getiren Turhan, Sarıkamış'taki mücadeleye sadece Türkiye'den değil, Kudüs'ten, Filistin'den, Cezayir'den, Yemen'den, Saraybosna'dan, Makedonya'dan ve Medine'den birçok kişinin katıldığını anlattı.

Turan, Sarıkamış şehitlerini anlamak, onların ahvadı olduklarını göstermek için onlarla beraber olmak için buraya geldiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bizler için canını feda eden, bu vatanı bizlere emanet eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Şehitlerimizin anılmasından ziyade anlaşılması konusunda çaba sarf etmeliyiz. Gelecek nesillerimize Çanakkale, Sarıkamış ruhunu en anlamlı şekilde aktarabilmemiz lazım. Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimiz, bu vatan topraklarının kanla sulanarak vatan olduğunu bilerek geleceğini de ona göre tayin etmesi gerektiğini düşünüyorum. Buradan bütün şehitlerimize dualar edelim. Burada şehitlerimiz için bir araya geldiğimizden dolayı günahlarımız azalacak, sevaplarımız artacak. Allah yaptığınız duaları kabul etsin."

AGD Sarıkamış Şube Başkanı Nesimi Demir de 100. yılında şühedaya saygı, şükran ve minnet borcunu bir nebze olsun ödemeye çalıştıklarını belirterek, "Sevginin en tabii neticesi fedakarlıktır. Vatan sevgisi imandan gelir. Bu amaçla dernek olarak şehitlerimizi unutmamak, unutturmamak için bu tür etkinliklere devam edeceğiz" dedi. - Kars

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Sarıkamış Harekatı'nın 100. Yılına Doğru - Haberler