ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye'ye yönelik baskı yapacağım

Türkiye'nin terör hedeflerini yok etmeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili skandal bir açıklamaya imza atan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "NATO müttefiklerine Türkiye'nin hamlelerine yönelik önlemler almaları için baskı yapacağım" dedi.

15.10.2019 09:47 | Son Güncelleme: 15.10.2019 14:41

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, 'nin 'nin kuzeyinde PKK/YPG terör örgütüyle mücadele kapsamında başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili basın yayın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamada, Türkiye'ye yönelik NATO müttefiklerine baskı yapacağını belirtti.

"ABD ASKERLERİNİN ÇEKİLMESİ PLANINI UYGULUYORUZ"

Bakan Esper yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin operasyonu çok sayıda tehlikeli DEAŞ'lının serbest kalmasına yol açtı. Türkiye'nin sorumsuz eylemleri yüzünden askerlerimize yönelik risk kabul edilemez düzeye ulaştı. ABD askerinin çekilmesi planını uyguluyoruz" dedi.

"BASKI YAPMAYI PLANLIYORUM"

Gelecek hafta NATO müttefikleri ile bir araya geleceğini ifade eden Esper, "Gelecek hafta Brüksel'de NATO'yu ziyaret edeceğim ve orada diğer NATO müttefiklerine Türkiye'nin hamlelerine cevap olarak kolektif ve bireysel diplomatik/ekonomik önlemler almaları için baskı yapmayı planlıyorum" dedi.

ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye'ye yönelik baskı yapacağım

Barış Pınarı Harekatı, James Mattis, Türkiye, Suriye, Politika, Dünya, Ekonomi, Güncel

Kaynak: İHA


20.01.2020 09:32:40