Selimiye Camii İkindi Namazından Sonra Doldu

Edirne Selimiye Camii'nde Regaip Kandili'nde tarihi gecelerinden birini yaşadı.

Selimiye Camii İkindi Namazından Sonra Doldu
03.06.2011 00:05 | Son Güncelleme: 03.06.2011 00:05

Edirne Selimiye Camii'nde Regaip Kandili'nde tarihi gecelerinden birini yaşadı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katılımıyla Selimiye Camii'nde kutlanan kandil programı için Batı Trakyalı Türkler ile Bulgaristan'dan soydaşlarımız otobüslerle erken saatlerde Edirne'ye geldi. Televizyondan canlı yayınlanan kandil programında bulunmak isteyenler caminin içini ikindi namazında doldurdu.

Daha önce de duyurulan kandil programı nedeniyle binlerce insan Selimiye'ye akın etti. Edirne merkez, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul gibi yurdun birçok yerinden yola çıkan insanlar Edirne'ye erkenden geldi. Kandil gecesini Selimiye'de geçirmek isteyen Batı Trakyalı Türkler ile Bulgaristan'dan soydaşlarımız otobüslerle erken saatlerde Selimiye Camii'ne geldi.

İkindi namazı sonrasında insanlar camiinin içini doldurmaya başladı. Akşam namazına kadar caminin iç kısmı tamamen doldu. Yer bulamayan insanların önemli bir bölümü Kandil programını ayakta takip etti.

Camii içinin dolmasıyla birlikte gelenler iç avluda yer bulmaya çalıştı. Ancak burası da kısa süre içerisinde tamamen doldu. Kandil programanını takip edenlerin sayısının 15 bini bulduğu tahmin ediliyor. Cami avlusu dolunca müminler caminin dış bahçesine taşdı. Camiinin içinde ve iç avlusunda yer bulamayanlar namazı çimlerin üzerinde kıldı.

Cemaate ilk vaazı Tekirdağ Müftüsü verdi. Ardından Çanakkale'den gelen ve Roman gençlerin oluşturduğu ilahi grubu birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kürsüye çıktı. Prof. Dr. Görmez, vaazından Regaip Kandili'nin önemi ve bereketini anlatarak tüm İslam aleminin kandilini kutladı.

Kaynak: CHA

Haberler››Güncel››Selimiye Camii İkindi Namazından Sonra Doldu - Haberler