12.04.2014 11:15

Şenlikler Tüm Hızıyla Sürüyor

Şenlikler Tüm Hızıyla Sürüyor

Osmanlı Dönemi Posta Pulları Sergisi ve Mehmet ve Dönemi Sempozyumu düzenlendi.

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında Osmanlı Dönemi Posta Pulları Sergisi ve Çelebi Mehmet ve Dönemi Sempozyumu düzenlendi.

Ördekli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve Osmanlı tarafından 1823 yılında basılan ilk pul ile 1920 yılında basılan son pulun yer aldığı Osmanlı Dönemi Posta Pulları Sergisi'nin açılışı Osmangazi Belediye Başkanı tarafından gerçekleştirildi. Koleksiyonerler Erdoğan Şen, Hasan Olcay, Turgay Arıcıoğlu ile Hasan Yılmaz tarafından oluşturulan ve Osmanlı dönemi posta pullarının yanı sıra Bursa'ya özel kartpostallar, posta damgaları, Osmanlı dönemi mektup zarfların yer aldığı sergiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ve Osmangazi ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini'nin de katıldığı serginin açılışında konuşan Başkan Dündar, "Göreve geldiğimiz günden itibaren Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri'ne her yıl farklı sanatsal etkinlikler ekledik. Bu yılda Osmanlı dönemi pullarının yer aldığı sergimizi düzenliyoruz. Oluşturulması oldukça zor bir sergi olduğu için büyük ilgi görüyor. Tarihimizi araştırıp bu işin uzmanları ile konuşarak şanlı tarihimizi günümüze ve geleceğe aktarmak için çalışıyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Açılışın ardından sergiyi gezen ve koleksiyonerlerden pullarla ilgili bilgiler alan Başkan Mustafa Dündar, daha sonra Çelebi Mehmet ve Dönemi Sempozyumu'na katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Dündar, Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında her yıl bir sempozyumun düzenlendiğini belirterek, "Bu sempozyumlarımızda Osmanlı dönemine damga vuran padişahların hayatlarını inceliyoruz. Bu yılki sempozyumumuzda da Çelebi Mehmet ve Dönemi'ni inceleyeceğiz. Osmanlının en önemli dönemlerinden olan fetret dönemi ele alınacağı için büyük ilgi uyandıran bir sempozyum olacaktır. Mehmet Çelebi ve Dönemi'ni kıymetli hocalarımızdan dinleyeceğiz. İki gün sürecek sempozyumda bu döneme ait bildiklerimizi yenilerken, bilmediğimiz birçok şeyi de öğreneceğiz. Fetret Devrini bitiren, Osmanlı'yı yeniden güçlendiren Çelebi Mehmed, genç yaşta vefat etmesine rağmen başarıları ile, kişiliği ile, politikası ile dünya tarihinde iz bırakmış, örnek olmuştur. Biz de, Osmanlı'nın 5. Padişahı olan Çelebi Mehmed'in ve Dönemi'nin her detayını iki gün boyunca 24 kıymetli hocamızın sunumlarından dinleyeceğiz" diye konuştu.

Sultan Mehmed Çelebi ve Dönemi kitap haline getirildi

Konuşmasında sempozyumlara ait sunumların kitaplaştırıldığını hatırlatan Başkan Dündar, sözlerine şöyle devam etti: "Panellerimize ait sunumlarımızı bildiğiniz üzere her yıl kitaplaştırıyoruz. Sempozyumumuza katılan siz değerli misafirlerimizin yanı sıra ülkemizin her yerinde ilgi duyan her vatandaşımızın bu bilgilerden faydalanmasını sağlıyoruz. Kalıcı bir hafıza oluşturarak hem öğrencilerimiz için hem de ilgi duyan herkese tarihi kaynak da oluşturuyoruz. 'Sultan Mehmed Çelebi ve Dönemi' de kitap haline getirildi. Yarın kitabımızın dağıtımını da gerçekleştireceğiz."

Türkiye'nin dört bir yanından gelen konukların yer aldığı sempozyumun açılış oturumunda Doç. Dr. Mehmet Kalpaklı başkanlığında Prof. Dr. Gönül Tekin'in 'Elf-Leyle (Binbir Gece) Hikayeleri', Prof. Dr. Mustafa Kara'nın 'Eşrefoğlu Rumi', Prof. Dr. Mehmet İşpirli'nin 'Mehmed Çelebi Dönemi İlim Hayatı' konulu bildirileri sunuldu.

Ayrıca Prof. Dr. İlhan Genç'in başkanlığında Prof. Dr. Günay Kut, 'Mehmet Çelebi Dönemi Mesnevilerinden Halil-name', Prof. Dr. Nuran Yıldırım, 'Türkçe Tıp Yazmalarında Hastalıklara Tavsiye Edilen Çorbalar, Aşlar ve Tatlılar', Prof. Dr. Osman Çetin, 'Bir Devrin Yaygın Sosyal Kurumları' konumlu sunumları gerçekleştirdi.

Sempozyumun son oturumunda ise Burhan Türkseven başkanlığında Prof. Dr. Tuncer Baykara, 'Yıldırım'ın Oğulları ve Temür', Prof. Dr. Enver Konukçu, 'Çelebi Mehmed ve Kocaili', Prof. Dr. Mefail Hızlı, 'Sultaniye Medresesi' hakkında bilgi verdi.

İki gün sürecek olan sempozyuma yarın 4 oturum ile devam edilecek.

Kaynak: Bültenler
Mustafa Dündar, Çelebi Mehmet, Mehmet Çelebi, Osman Gazi, Güncel