Eskişehir'deki orman yangını saatlerdir söndürülemedi! Yangını söndürme çalışmalarına gençler kürekler ile destek oluyor

Eskişehir'de karaçam ormanında başlayan yangın büyüyor. Vatandaşlar ise kazma ve küreklerle yangını söndürmeye koştu.

13.08.2019 22:28
Eskişehir'deki orman yangını saatlerdir söndürülemedi! Yangını söndürme çalışmalarına gençler kürekler ile destek oluyor

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde meydana gelen orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangının yaşandığı bölgede itfaiye ekiplerinin yanı sıra bir grup genç de ellerindeki kürekler ile yangını söndürmeye çalışıyor.

Seyitgazi ilçesine yaklaşık 22 kilometre mesafedeki Gökçegüney ile Yapıldak Mahalleleri arasında kalan ormanlık alanda, saat 18.00 sıralarında yangın çıktı. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri çok sayıda arazöz ve helikopterle söndürme çalışmalarına başladı. Ormandan çıkan duman gökyüzünü kaplarken, yangın rüzgarın etkisiyle yayılmaya başladı.

PİKNİKÇİLERDEN KAYNAKLANDIĞI İDDİASI

Yapıldak köyünde oturan Seydi Kanat, yangının piknikçilerden kaynaklanmış olabileceğini belirterek, "Çok büyük bir yangın var şu anda orada. Benimde bu bölgenin insanı olarak içim yanıyor. Hepimiz çok üzgünüz. Devletimiz tüm imkanlarıyla yangına müdahale ediyor. Köylüler dedestek veriyor" dedi. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesine bağlı Yapıldak Mahallesi civarında gerçekleşen orman yangını ilerlemeye devam ediyor. Yangına 2 helikopter, 10 aranzör, iş makineleri ve 100 işçi ile müdahale ediliyor. Görevlilerin yanı sıra Yapıldak Mahallesi'nde oturan bir grup genç de yangına ellerindeki kürekler ile müdahale ediyor.

8 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Yaklaşık 35 hektarlık alanda etkili olan orman yangını farklı tepelerde devam ediyor. Yangın söndürme çalışmalarına katılan 8 kişi yoğun dumandan etkilenirken, kolundan hafif şekilde yaralanan 1 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Çalışmalar sürdürülüyor.

Yangını söndürmeye çalışan gençlerden bir başkası da, "Direk koştuk söndürmek için uğraştık. Ormandaki kozalaklara ateş değdiğinde patlıyor. Hemen hemen 6-7 saattir yanıyor" diye konuştu.

Eskişehir'deki orman yangını saatlerdir söndürülemedi! Yangını söndürme çalışmalarına gençler kürekler ile destek oluyor

3. Sayfa, Güncel

Kaynak: İHA

YORUMLAR (9)
YURDUM İNSANI: Çok üzücü çok, nedense kıymetli tarım arazileri ve orman arazileri yanıyor başka bir yer değil. . . Aklın yolu da bir. . . Allahım yardım et ülkemize. . . . Bu yangınlardan sonra Ağaç dikme tekrar ağaçlandırma diye bir olay okumadım. . .
ESES: Zaten ne kadar yeşil alanımız var ki olanda yanıyor çok çok yazık.
SELÇUKLU: Sebep olanların ALLAH tümünün belasını versin. Katil şerefsizler.
MEVLUT HAKİ: pkk nın işi !!! Allahın belaları.
YORUMSUZ: Bilerek yakiliyor bu ormanlar
BAMBAM: akıl var mantık var kazma ve kürekler ile yangın söndürmeye gidildiği nerede görülmüş ? sen kazma ve kürek ile gidiyorsan beyin error :)
GHOST: 6-7 ay sonra o yanan yerler imara açılınca yine ''''Piknikçiler'''' dersiniz.
İNSAN: Ya ne oluyor arkadaş anlamış değilim! Memleketin her yanı yangın yeri ! Bunlar sabotaj değil de nedir? Bu kadar tesadüf mü olur! Her yerde yangın! Yeterince önlem mi alınmıyor nedir ! Gerildim ya
ALPERWN: Nasil yaktilarsa ise bak ;)