Sigara kaçakçısı kamyon şoförü, 'haberim yoktu' dese de hapis cezasından kurtulamadı

Aracında 16 bin karton kaçak sigara ile yakalanan kamyon şoförü, ifadesinde 'Kolilerde terlik olduğunu biliyordum' dedi. Asliye Ceza Mahkemesi'nin hakkında beraat kararı verdiği şoför için devreye giren Yargıtay, kararı bozarak hapis cezasına hükmetti.

28.03.2020 10:37 | Son Güncelleme: 29.03.2020 10:14

Kaçak sigara taşındığı ihbarı üzerine Emniyet Müdürlüğü tarafından durdurulan kamyonda, 16 bin karton kaçak sigara yakalandı. Söz konusu kolilerde ''Terlik olduğunu biliyordum.'' diyen şoför için önce Asliye Ceza Mahkemesi beraat kararı verdi. Cumhuriyet savcısının temyizi üzerine davayı tekrar inceleyen Yargıtay 19. Ceza Dairesi ise kamyon şoförünün hapis cezası almasına hükmetti.

KAMYON ŞOFÖRÜNÜ "BİLMİYORDUM" SÖZÜ KURTARDI

Kaçak sigara taşındığı yönündeki ihbar üzerine harekete geçen Emniyet Müdürlüğü ekipleri, durdurulan bir kamyondan tam 16 bin karton kaçak sigara ele geçirdi. Olayla ilgili çok sayıda kişi hakkında dava açıldı. Kaçak sigarayı temin edenler hapis cezasına çarptırıldı. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, "Kolilerde terlik olduğunu biliyordum" diyen kamyon şoförünün de beraat edilmesine karar verdi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Karara cumhuriyet savcısı itiraz edince devreye Yargıtay 19. Ceza Dairesi girdi. Daire, Asliye Ceza Mahkemesi'nin kamyon şoförü hakkında verdiği beraat kararını bozdu.

"BERAAT KARARI, KANUNA AYKIRIDIR"

Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: "Sanığın sürücülüğünü yaptığı kamyonda yapılan aramada 16 bin karton bandrolsüz sigara ele geçirilmiştir. Sanığın, 'bir iş yerinden kolilenmiş olan ve kontrol ettiğinde içerisinde terlik olduğunu gördüğü yükü teslim aldığı' şeklindeki suçtan kurtulmaya yönelik ve dosya kapsamıyla uyuşmayan savunmasına itibar edilerek atılı suçtan mahkumiyeti yerine yazılı şekilde beraatine karar verilmesi kanuna aykırıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Sigara kaçakçısı kamyon şoförü, ’haberim yoktu’ dese de hapis cezasından kurtulamadı

Kaynak: İHA

Yorumlar (4)
SARI: JJ Güzel sigaraydı cok işmiştim zamanında
GURBETCİ: Kacak sigara bundan sonra normal, artik ulkeye giren sigaralarin haddi hesabi yok. Bir paketi 20 tl yaparsan, millette kara borsaya yonelir. Kara borsaya ekstra is üretmis olmussunuz. Tebrikler. Icin icer icmeyen icmez kardesim. Kasa bosaldi diye vergi ustune vergi. Yeter yahu
KIRKAYAK: mümin sana ne insanların sigara içtiğinden bağışıklığından gurbetçi doğru söylemiş bir paket sigara 20 lira olursa kaçakcılık da oluyor sonuçta, , yabancı sigaraya yap zammı parası olan içsin eskiden öyleydi yerliye bari çok zam yapmasınlar çok zamları yaptılar bu seferde her köşe başı tütüncü dükkanı oldu bizim burada 3 tane iken en az 20 yada 25 tane tütüncü dükkanı oldu ucuz diye millet daha çok sigara içer oldu bu seferde
2 0
Haberler››3. Sayfa››Sigara kaçakçısı kamyon şoförü, 'haberim yoktu' dese de hapis cezasından kurtulamadı - Haberler