Siirt Polisi Fakir 80 Çocuğu Sbs İçin Dersaneye Kaydedip Başarısını Artırdı

Siirt Emniyet Müdürlüğü Fakir ve Çalışkan Öğrencilere Yönelik Yaptığı Çalışmalar, Hem Örnek Oldu Hem de Büyük Bir Başarıya İmza Attı. Siirt Polisi Kendi İmkanları ile Hiç Ayırım Yapmadan 80 Muhtaç Zeki Öğrenciyi Önce Sbs İçin Dersaneye Kayıtlarını Yaptırdı. Çocukların Ailelerine de Yardımda Bulundu, Sorunlarını Çözdü.

Siirt Polisi Fakir 80 Çocuğu Sbs İçin Dersaneye Kaydedip Başarısını Artırdı
19.05.2009 17:57 | Son Güncelleme: 19.05.2009 17:57

Siirt Emniyet Müdürlüğü fakir ve çalışkan öğrencilere yönelik yaptığı çalışmalar, hem örnek oldu hem de büyük bir başarıya imza attı. Siirt polisi kendi imkanları ile hiç ayırım yapmadan 80 muhtaç zeki öğrenciyi önce SBS için dersaneye kayıtlarını yaptırdı. Çocukların ailelerine de yardımda bulundu, sorunlarını çözdü. Polis bu çocuklar için bilgisayar operatörlüğü kursu açtı, ayrıca 24 takım arasında futbol turnuvası düzenledi. 80 çocuk Çanakkale Şehitleri gezisi kapsamında İstanbul, Ankara ve Afyonkarahisar'a götürüldü.

İl Emniyet Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi ve İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü işbirliği ile maddi imkanı el vermeyen ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarından oluşan öğrencilere bilgisayar operatörlüğü ve işletmenliği kursu düzenleme bitirme töreni gerçekleşti. Emniyet müdürlüğü polis lokalinde gerçekleşen törene Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özhan Ayaş, Vali Yardımcıları, Milli Eğitim Müdürü M. Ali Atalay, SHÇEK Müdürü Hifzullah Canpolat ve diğer yetkililer ile öğrenciler katıldı.

160 saatlik kurs süresi sonunda yapılan sınavda 18 öğrencinin başarılı olarak sertifika kazanmaya hak kazandığını belirten Terörle Mücadele Şube Müdürü Sefa Sarıkaya, aynı zamanda yapılan halı saha turnuvasında dereceye giren 3 takımın kupa kazandıklarını söyledi. Hiç ayırım yapmadan sene başında maddi imkanları yetersiz zeki olan 80 öğrenciyi polis teşkilatının imkanları ile SBS için dersaneye kaydettiklerini belirten Sarıkaya, "30 soru net ile başlayan bu öğrencilerimiz şimdilik ortalama 70 net yapmaktalar. Bu öğrencilerimiz gün gittikçe başarıları artmakta. Bu öğrencilerimizin yanında ailelerine maddi yardım yaptık, sorunları olan ailelerin de sorunlarını çözmeye çalıştık. Eğitim yanında bilgisayar kursu ve son olarak 24 takım arasında yaptığımız halı saha turnuvası ile 3 takım kupayı hak etti. Son olarak valiliğimizin ve garnizon komutanımızın yardımları ile Çanakkale'ye 80 öğrencimizi Ankara, İstanbul, Çanakkale ve Afyonkarahisar gezisi düzenleyerek bir sosyal faaliyet ile noktalamış olacağız. Bu projelerimiz imkanlarımız el verdiği sürece gelecek yıl da devam ettirmeye gayret göstereceğiz. Polis için en önemli şey yüzleri güldürmek ve kötü emellere alet olmalarını engellemektir." dedi.

Bilgisayar operatörlüğü ve işletmenliği kursunda başarılı olan öğrencilere ve halı saha turnuvasında dereceye giren takımlara ödül ve kupalarını veren Vali Necati Şentürük, bu tür faaliyetlerin çok önemli ve örnek olduğunu, bu alanda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Başarılı olan öğrencileri tebrik eden Vali Şentürk; "Vatanına, milletine ve ailesine bir faydalı fert olmaya çalışan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Siz çevrenizde ve diğerlerine de örnek olacaksınız. Bu yıl bu başarı devam ettiğiniz takdirde gelecek yıl bu öğrencilerimizin bütün giderlerini karşılamaya söz veriyorum." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Muharrem Ulu ise ilk zamanlar eğitim durumlarının çok kötü olduğunu, ancak dersaneye gitmenin ardından başarılarının arttığını ve bu durumdan ailelerinin çok memnun olduğunu söyledi. İleriki yıllarda başarılı olup bir yerlere geldikleri taktirde bu yapılan güzel faaliyetlerin aynısını yapacakları sözünü veren Muharrem Ulu, katkısı olan herkese teşekkür etti. Daha önce aralarında polise taş atan çocuklar olduğunu, ancak şimdi kendilerini gül ile karşılayan polisi çok sevdiklerini ifade eden Ulu, onlar gibi vatanı, milleti seven kişiler olmak istediklerini söyledi.

İsmi açıklanmayan bir öğrencinin yazdığı mektup ise herkesi duygulandırdı. Meptupta şu ifadeler yer aldı: "Daha önce okulu ve dersaneyi önemsemiyorduk. Dersaneye gitmeye başladık. Okulu sevdik. Polisi sevdik. Anne babalarımız cahil olabilirler, onların hatası, herkesi hatalı ve kötü görmemek gerekir. Eskiden sokak çocuğu idik. Bizim mahallede futbol sahası yok. Hep sokakta oynuyorduk. Halı sahada ilk defa polis abilerin sayesinde gördük. Şimdi benim de futbol ayakkabım var, formam var. Ben de polis olmak istiyorum. Türkiye bir Siirt'ten ibaret değil. Çanakkale gezisine çıkıyoruz. Orada Türkiye güzelliklerini göreceğiz. Biz polisi ve büyüklerimizi çok seviyoruz. Bizim gibi olan herkese el atmasını istiyoruz. Kimsenin kandırılmasını ve dağa çıkmasını istemiyoruz."

Daha sonra halı saha turnuvası adına hazırlanan yaş pastayı Vali Şentürk ve Garnizon Komutanı Ayaş ile öğrenciler kestikten sonra ikram edildi. 7. ve 8. sınıflar arasında halı saha maçı yapıldı. Maçı Vali Şentürk ve beraberindekiler de izleyerek çocukları tebrik etti. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Siirt Polisi Fakir 80 Çocuğu Sbs İçin Dersaneye Kaydedip Başarısını Artırdı - Haberler