Silifke'ye Kardeş Şehir Hassloch'tan Misafirler Geldi

İlçe Belediyesi'nin Almanya'daki Kardeş Şehri Hassloch'tan Gelen Türkolog Prof. Dr. Hartwig Scheinhardt ve Uzman Jürgen Pfitzenmaier, Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel'i Ziyaret Etti.

20.01.2011 13:11 | Son Güncelleme: 20.01.2011 13:11Silifke'ye Kardeş Şehir Hassloch'tan Misafirler Geldi
Mersin'in Silifke ilçe Belediyesi'nin Almanya'daki kardeş şehri Hassloch'tan gelen Türkolog Prof. Dr. Hartwig Scheinhardt ve Uzman Jürgen Pfitzenmaier, Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel'i ziyaret etti.

Emekli turizm müdürü Celal Taşkıran ve Belediye Kültür Müdürü Lütfi Uğur'la Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel'i ziyaret eden Alman Türkolog Prof. Dr. Hartwig Scheinhardt, Hassloch ve Silifke kardeş şehir ilişkilerinin iki ülke insanları arasında da sıcak dostlukların gelişmesine önemli katkıları bulunduğunu vurguladı.

Başkan Öngel, Hassloch'tan kendisini ziyarete gelen kardeş şehir temsilcileri Türkolog Prof. Dr. Hartwig Scheinhardt ve Uzman Jürgen Pfitzenmaier'le bir süre sohbet etti.

Almanya'daki kardeş şehir Hassloch ile kardeşlik anlaşmasının devam ettiğini belirten Öngel, heyetlerin karşılıklı gerçekleştirdikleri ziyaretlerde iki ülke insanının hem birbirlerini, hem de kültürlerini yakından tanıma imkanı bulduklarını söyledi.

Başkan Öngel," İlçemize Hassloch kardeş kent belediyemizi temsilen Türkolog Prof. Dr. Hartwig Scheinhardt ve Bilgisayar Uzmanı Jürgen Pfitzenmaier gelmişlerdir. Belediyemiz Kültür Müdürlüğü tarafından yürütülen turizmci Celal Taşkıran'ın yazmış olduğu Almanlara Türkçeyi öğretmeyi amaçlayan "Die Grammatik des Modernen Türkei-Türkischen" (Çağdaş Türkiye Türkçesi Dilbilgisi) adlı kitap taslağı üzerinde çalışmalar yapacaklardır.Bu çalıştayın mevcut devam eden ilişkilerimizi her alanda daha da ileri seviyeye götürecektir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bu kitabın 2011 yılı içerisinde 38. sini kutlayacağımız Uluslar arası Silifke Kültür Haftamızda dağıtılmasını hedeflemekteyiz" dedi.

Alman Türkolog Prof. Dr. Hartwig Scheinhardt, Silifke Belediye Başkanlığında oluşturulan kardeş şehirler köşesinde Hassloch'la ilgili fotoğraflar ve kardeş kent sözleşmeleri üzerinde Başkan Öngel ile incelemelerde bulundu.

Politika, Güncel

Kaynak: CHA

19.01.2020 11:10:39