Simurg Bilgi Evleri'nde Çocuklar Sınava Değil Hayata Hazırlanıyor

Eyüp’te Bilgi Evleri yenilenerek yerine yepyeni bir felsefe ile projelendirilen Simurg Bilgi Evleri kuruldu.

11.10.2015 10:54Simurg Bilgi Evleri'nde Çocuklar Sınava Değil Hayata Hazırlanıyor
Eyüp'te Bilgi Evleri yenilenerek yerine yepyeni bir felsefe ile projelendirilen Simurg Bilgi Evleri kuruldu. 11 ayrı merkezde eğitim verecek Simurg Bilgi Evleri çocukları sınava değil, hayata hazırlayacak.

Eyüp Belediyesi'nin çocuklara ve gençlere yönelik sosyal faaliyetlerinin en önemlisi olan Simurg Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri farklı bir vizyon ile Eyüp'lü gençlerle buluştu. 5-25 yaş arası çocuk ve geçlere farklı bir felsefe ve anlayış ile hizmet verecek olan yaygın eğitim programı, Yeşilpınar Simurg Bilgi Evleri'nde Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın da katıldığı açılış töreni ile eğitim öğrenim hayatına başladı. Tören sonrasında Başkan Aydın sınıfları gezerek, öğrencilerle ve öğretmenler ile sohbet etti. Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Aydın, öğrencilerin isteği üzerine bol bol fotoğraf çektirdi.

"ÇOCUKLARIMIZI SADECE SINAVA DEĞİL HAYATA DA ALIŞTIRIYORUZ"

Simurg Bilgi Evleri'nin Eyüp'lü çocuklara büyük katkı sağlayacağını belirten Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Simurg aslında bizim bir doğu efsanemiz. Bizim medeniyetimizde, geleneğimizde var olan bir kavram. Zümrüdü Anka kuşunun kaf dağının arkasına giderek bir hedefe kitlenmesi ve o hedef için çalışması hepimizin bildiği bir hikayedir. Biz bundan esinlenerek çocuklarımıza başarabilecekleri hedef koymak adına onlara o refleksi kazandırmak istedik. Tabii ki çocuklarımızın öncelikle kendilerine güvenmeleri gerekiyor. Onu sağlamaya çalışıyoruz. Bununla beraber kendilerinde var olan yeteneklerini keşfetmelerini sağlıyoruz. Yeteneğini keşfeden, kendilerine güvenen çocuklarımız ve gençlerimiz için bu projelerimizle çocuklarımızın önlerini açıyoruz. Onlarda her alanda yada yetenekli oldukları alanlarda kendilerini geliştiriyorlar. Bu bir okul destek programı değil. Bu tamamen çocuklarımızın yeteneklerinin öne çıkarılmasıyla kendilerine güvenmeleriyle her alanda başarılı, erdemli, kendine güvenen, ne istediğini, ne için istediğini bilen, toplumla barışık bireyler yetiştirme programı. Bu anlamda Türkiye'de bir ilk olduğunu düşünüyoruz. Projenin örek olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

"SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK İÇİN İYİ ADIMLAR ATTIĞIMIZI GÖRÜYORUM"

Geçen yıl göreve geldiklerinde 7 adet bilgi evi olduğunu ve şimdi ise bu rakamın 18 olduğunu belirten Başkan Remzi Aydın, "Bilgi evlerinde eğitim gören çocuk sayısı 700 iken biz bu rakamı 5 bine çıkarttık. Yoğun bir ilgi var. Gerçekten öğrenci velilerimiz projeden son derece memnun. Çocuklarımız son derece memnunlar. Buradaki çocuklarımızın gelişimleri çocuklarımızın başarısını okulda da önemli ölçüde etkiliyor. Başarıları da artıyor ve aynı zamanda kişiliklerinin gelişmesi, aile toplum ilişkileri, arkadaş ilişkilerinde de dengeler olmaya başladı. Özlediğimiz, yarının toplumunun önderleri olacak çok sağlıklı nesiller yetiştirmek için iyi adımlar attığımızı görüyorum. Bu sürecimiz inşallah devam edecek" diye konuştu. - İSTANBUL

Bilgi Evleri, Remzi Aydın, Yeşilpınar, Eyüp, Yerel

Kaynak: İHA

19.10.2019 13:06:55