Sinema - "Dokuzuncu Hayat"

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 1'i yerli 6 film vizyona girecek.

27.10.2016 10:26 | Son Güncelleme: 27.10.2016 10:26
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 1'i yerli 6 film vizyona girecek.

Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği ve Yılmaz Erdoğan, Songül Öden, Farah Zeynep Abdullah, Şükran Ovalı, Devrim Yakut, Ersin Korkut ile Fatih Artman'ın oynadığı "Ekşi Elmalar" izleyici ile buluşacak.

Kelebeğin Rüyası'ndan 3,5 yıl sonra kamera arkasına geçen Yılmaz Erdoğan, senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı "Ekşi Elmalar" ile Türkiye'nin 30 yıllık yakın tarihini kalabalık bir aile hikayesi ile sinemaya taşıyor.

Film, 1970'li yılların sonunda Hakkari'de bir elma bahçesi içindeki evde başlayan ve 1990'lı yılların sonunda Antalya'da son bulan hikayesi ile Türkiye'nin 30 yıllık yakın tarihini, Yılmaz Erdoğan'ın canlandırdığı Belediye Başkanı "Aziz Özay" karakteri ve kalabalık ailesinin hikayesi üzerinden izleyiciye sunuyor.

"Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi"

İranlı yönetmen Majid Majidi'nin yazıp yönettiği filmde Mahdi Pakdel, Sareh Bayat, Ali Reza Shoja-Nuri, Mina Sadati, Rana Azadivar ile Mohsen Tanabandeh gibi isimler rol aldı.

"Cennetin Çocukları" ve "Serçelerin Şarkısı" filmleriyle tanınan Majid Majidi'nin dram, tarih ve biyografi türündeki son filmi, Hz. Muhammed'in doğumu ve 13 yaşına kadar devam eden süreç ile o yıllarda Mekke'de yaşanan olayları anlatıyor.

İran sinemasının bugüne kadar en yüksek bütçeli filmi olduğu iddia edilen ve çekimi uzun yıllar devam eden film, yaklaşık 30 milyon dolar bütçeyle çekildi.

"Hesaplaşma"

Gavin O'Connor'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Ben Affleck, J.K. Simmons, Anna Kendrick, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor ve John Lithgow gibi başarılı isimler yer alıyor.

Sıra dışı bir kovalamaca hikayesini ele alan film özetle şöyle:

"Küçük bir kasabada bulunan muhasebe ofisinin arkasına gizlenen Christian Wolff (Ben Affleck), dünyanın en tehlikeli suç örgütlerinden bazıları için serbest zamanlı bir muhasebeci olarak çalışmaktadır. Hazine Bakanlığı'na bağlı olarak Ray King (J.K. Simmons) tarafından yönetilen Suç İnfaz Birimi'nin küçülmeye gittiği sırada, Christian da, robot teknolojileri üreten son sistem bir şirket ile çalışmaya başlar. Şirketteki muhasebe memuru (Anna Kendrick) hesaplarda milyon dolarlık bir açık bulunca Christian muhasebe kayıtlarını incelemeye alır ve kendisinden gizlenen gerçeklere ulaşmaya çalışır."

"Dokuzuncu Hayat"

Jamie Dornan, Sarah Gadon ve Aaron Paul gibi isimlerin başrollerinde yer aldığı "Dokuzuncu Hayat", kısacık hayatı boyunca büyük kazalar atlatan "Louis Drax" adındaki bir adamın ölümüyle arkasında bıraktığı gizeme odaklanıyor.

Kanada ve İngiltere ortak yapımı gerilim türündeki filmin yönetmenliğini Fransız yönetmen Alexandre Aja yaptı.

"Julieta"

Pedro Almodovar'ın yönettiği ve Emma Suarez, Adriana Ugarte, Daniel Grao ile Inma Cuesta gibi isimlerin rol aldığı film, kızını ararken kendi iç yolculuğuna çıkan bir kadının hikayesini anlatıyor.

Yönetmen Pedro Almodovar'ın Alice Munro'nun kısa hikayelerinden sinemaya uyarladığı "Julieta" özetle şöyle:

"Kocası Xoan'ın ölümünün ardından Julieta, kızı Antia ile Madrid'te yeniden bir hayat kurmaya çalışmaktadır. Ancak yaşadıkları acı, onları birbilerine yakınlaştırmak yerine uzaklaştırır. 18 yaşına kadar annesiyle yaşayan Antia, bir gün evi terk eder. Julieta kızını ararken, onun hakkında ne kadar az şey bildiğini keşfeder. Bir gün Antia'nın en yakın arkadaşı Bea'yle yolda karşılaşıp kızının yerini öğrendiğinde Julieta'nın geçmişine olan yolculuğu ve hesaplaşması da başlar."

"Kubo ve Sihirli Teller"

Travis Knight'in yönettiği haftanın animasyon türündeki filminin orjinal seslendirmelerini Art Parkinson, Matthew McConaughey, Charlize Theron ile Rooney Mara yaptı.

Animasyon stüdyosu "Laika" tarafından hayata geçirilen film, bir sahil kentinde insanlara hikayeler anlatarak mütevazı bir hayat sürmekte olan zeki ve iyi kalpli "Kubo"nun sakin yaşamının, eski bir kan davasının peşine düşen kötü bir ruhu kazara çağırmasıyla bozulmasını konu alıyor. Sinema - ’Dokuzuncu Hayat’

Kaynak: AA