Sinop'ta "Sinop Deniz Felaketi" Konferansı

Sinop'ta, "Sinop Deniz Felaketi" konulu konferans düzenlendi.

Sinop'ta
30.11.2017 16:01 | Son Güncelleme: 30.11.2017 16:01

Sinop'ta, "Sinop Deniz Felaketi" konulu konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Besim Özcan katıldı.

Özcan, katılımcılara 30 Kasım 1853'te Sinop'ta yaşanan Rus donanması baskınında 2 bin askerin şehit edilmesi olayına ilişkin bilgiler aktardı.

Konferans sonrası AA muhabirine açıklamada bulunan Özcan, Sinop deniz şehitleri olayında 2 bin 900 personelden 2 bine yakınının şehit düştüğünü söyledi.

Baskın sırasında şehitlerin yanı sıra kentin de tahrip edildiğine işaret eden Özcan, şöyle konuştu:

"O dönemde toplar ve yağlı paçavralar şehirdeki masum insanların üzerine atıldı. Çatışma başlamadan önce Sinop halkı, gerilere doğru kaçarak büyük bir kayıp vermeden çatışma alanından çıkmıştır. 30 Kasım sadece Sinop için değil, memleketimiz için, Osmanlı Devleti için çok üzücü bir tarihtir. Çünkü hepimizin bildiği gibi Sinop Limanı'nda acı bir olay yaşanmıştır. 2 bine yakın şehidimizin yanı sıra esas devletimizin bekasına yönelik bir tehdit ve baskının da olması üzücüdür. Unutmamak lazım ki, geçmişteki her acı bir olaydan geleceğe yönelik dersler çıkartmamız ve tarihi iyi bilmemiz, geçmişteki olaylardan istifade ederek geleceğe yön vermemiz gerektiği için de tarihimizi bilmemiz gerekiyor."

Konferansa, Sinop Valisi Hasan İpek, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Hasan Başkök, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve diğer ilgililer katıldı.

Kaynak: AA