Şişmanlık Genini Bulan Harvardlı Türk Bilimadamı İstanbul'daydı!

Konuyla ilgili etkinliğe şişmanlık genini bularak yeni bir çığır açan Harvardlı Türk bilimadamı Gökhan Hotamışlıgil de katılımcılarla buluştu.

10.06.2011 10:23 | Son Güncelleme: 10.06.2011 10:23Şişmanlık Genini Bulan Harvardlı Türk Bilimadamı İstanbul'daydı!
18. Avrupa Birliği Obezite Kongresi Avrupa Obezite Araştırma Derneği ve Türk Obezite Araştırma Derneği işbirliğinde ve Prof. Dr. Volkan Yumuk başkanlığında gerçekleşti. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin her yönüyle ele alındığı kongreye dünyanın farklı ülkelerinden bilim adamları ve sağlık profesyonelleri katıldı. Dört gün boyunca obeziteyle ilgili en son bulgu ve değerlendirmeler tartışma masasına yatırıldı.

Kongrenin ardından başkanlığını Gökhan Hotamışlıgil'in yaptığı uydu sempozyumda obezite ve diyabete bağlı üzerinde çok düşünülmeyen konular irdelenip tartışıldı. Dünyaca ünlü bilimadamlarından Gökhan Hotamışlıgil, "Obezitede stres ve enflamatuar" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Kongrede altı çizilen konulardan birisi de, Türkiye'de şişmanlığın son 10 yılda kadınlarda %65 oranında erkeklerde ise %30 oranında artış gösterdiği ve Türkiye'deki her üç kadından birinin obeziteden muzdarip olduğuydu.

Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil, 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi'nde ihtisas yapmıştır. Genetik ve Metabolizma Profesörü Hotamışlıgil'in, Harvard Üniversitesi'nde bir laboratuvarı bulunmaktadır. Vücudun enerji metabolizmasını denetleyen düzenleyici mekanizmaların incelendiği laboratuvarda, genetik bir özelliğin bir hücreden diğerine nakline, ayrıca metabolik dengenin moleküler ve genetik kontrol mekanizmalarına odaklanan biyokimyasal ve genetik çalışmalar yapılmakta; insanlardaki metabolik hastalıklarda görülen belli anormalliklerin neden ve çözümleri araştırılmaktadır.


Sağlık

Kaynak: Hastane.com.tr

HABER YORUMLARI
23.02.2020 05:28:34