22.02.2017 10:43

Siyasetçi ve Yazar Onur Öymen: "Tarih Bilinci Olmadan Politika Yapılamaz"

Siyasetçi ve Yazar Onur Öymen: "Tarih Bilinci Olmadan Politika Yapılamaz"

Büyükçekmece’de bir söyleşi gerçekleştiren diplomat, siyasetçi ve yazar Onur Öymen, “Yakın tarihimizi bilmeden politika yapamazsınız. Tarih bilinci, her şeyden önce gelir” dedi.

Büyükçekmece'de bir söyleşi gerçekleştiren diplomat, siyasetçi ve yazar Onur Öymen, "Yakın tarihimizi bilmeden politika yapamazsınız. Tarih bilinci, her şeyden önce gelir" dedi.

Diplomat, siyasetçi ve yazar Onur Öymen,Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'ün davetlisi olarak ilçede bir söyleşi gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezinde halka açık olarak gerçekleştirilen söyleşide Onur Öymen, tarihçi yazar Sacide Bolcan'ın sorularını da cevaplandırdı.

Türkiye'yi yakından ilgilendiren bölgemiz, ABD ve Avrupa dış politika gelişmelerini anlatan Öymen, kendisinin diplomat, müsteşar ve politikacı olarak içinde bulunduğu yakın dönem Türkiye dış politikasını da değerlendirdi.

Öymen, Kıbrıs sorunu, terörle mücadelenin dış boyutu, Irak savaşı, Suriye sorunu gibi konularda eleştiri ve uyarılarda bulundu. Dış politika alanında yaşananların tüm ülkeyi ve tüm ulusu ilgilendirdiğini belirten Öymen, şöyle konuştu: "Son dönem Türk dış politikası açısından zor, tehlikeli ve sıkıntılı bir dönem oldu. Türkiye'nin komşusu Irak'ta büyük devletlerin stratejik çıkarlarının zorladığı askeri müdahalenin sonucunda yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Aynı ülkenin kuzeyine yerleşen terör örgütünün saldırıları çok sayıda şehit vermemize sebep oldu. Suriye'de yaşananlar ve DEAŞ terör örgütünün faaliyetleri, Suriyeli mülteciler ortada. Orta Doğu devletlerinin yapısında, liderlerinde, hükümetlerinde önemli değişiklikler oldu. Bölgeye yeni bir yapı kazandırmayı amaçlayan girişimler başlatıldı. Türkiye'den önemli kararlar alması istendi. Bunlardan bazıları Türkiye'yi savaşın eşiğine getirebilecek nitelikteydi. Türkiye tarih bilinci içinde siyaset yapmalı ve bu anlamda rol oynamalı."

Öymen, hem bölgemizi hem de batıyı iyi bilmemiz gerektiğini söyledi ve tarih bilinci olmayanlar devletlerin sonunun hüsran olduğunu belirtti.

"Bu gerçekleri gençlerin bilmesi gerekiyor"

Onur Öymen'e teşekkür etmek için sahneye gelen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Öymen'in anlattıklarının herkes tarafından iyi bilinmesi özellikle de gençlerin bilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Akgün şunları söyledi: "Öymen, mesleki tecrübeleri ve entelektüel birikimiyle ülkemizin yetiştirdiği önemi siyasetçi ve devlet adamlarından biridir. Kitaplarından ve söyleşilerinden çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Sayın Öymen'in bugün burada anlatmış olduğu bu bilgileri Türkiye'nin ve Türk gençliğinin bilmesi gerekiyor. Büyükçekmecelileri onurlandıran, bilgileri ile aydınlatan Sayın Onur Öymen ve Sacide Bolcan'a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür seminerlere devam edeceğiz."

Öymen, söyleşinin ardından Büyükçekmeceliler için kitaplarını imzaladı. - İSTANBUL
Kaynak: İHA
Hasan Akgün, Türkiye, Büyükçekmece, Onur Öymen, Yerel