Haber, Son Dakika, Haberler

Skype'ı Zararına Satıyor

Dünyanın En Büyük Açık Arttırma Sitesi Ebay, Sahibi Olduğu İnternet Telefonu Skype'ı Bir Grup Yatırımcıya Satmaya Karar Verdi.

02.09.2009 02:27 | Son Güncelleme: 02.09.2009 02:27
Skype'ı Zararına Satıyor
Dünyanın en büyük açık arttırma sitesi eBay, sahibi olduğu internet telefonu Skype’ı bir grup yatırımcıya satmaya karar verdi.

Açık artırmayı sanal ortama taşıyan eBay, Skype için 2005 yılında 2.6 milyar dolar ödemişti. Skype için eBay’in, 2 milyar doların altında bir rakama sıcak bakmayacağı söyleniyor. 2 milyar dolarlık satışta bile eBay, Skype’ı satın aldığı fiyatın en az 600 milyon dolar altında satmak zorunda kalması ise piyasalarda oldukça manidar görülüyor.

En az üç talip var

Skype ile ilgilenen yatırımcıların arasında internet tarayıcısı Netscape’ın kurucusu Marc Andreessen, Londralı Index Ventures ve Silver Lake Partners bulunuyor. Anlaşmanın ne kadara yapılacağı henüz belli değil. Ancak mayıs ayında EBay CEO’su John Donahoe, Skype’ı satmak için 2 milyar doların altında bir rakamı kabul edemeyeceklerini söylemişti. EBay, bugüne kadar Skype’tan yalnızca 1.4 milyar dolar kâr elde etmişti. Skype’ın 480 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Halka açılma planı

Bu yılan başlarında eBay, Skype hisselerini 2010’un ilk yarısında halka açacağını açıklamıştı. Söz konusu açıklama firmanın satışı konusunda bir işaret olarak kabul edilmişti. Skype yazılımı bilgisayar ve cep telefonu kullanıcılarının birbirleriyle ücretsiz konuşmasını ve cep telefonu ve sabit hatları indirimli aramalarını sağlıyor. Geleneksel cep telefonu aramasına benzemeyen bir şekilde hücresel bir ağ üzerinden aktarılıyor. Skype sesi dataya dönüştürüyr ve internet üzerinden aktarıyor.

General Motors ile test programı yaptı

EBAY, geçtiğimiz günlerde Amerikalı Otomotiv devi General Motors (GM) ile ortaklaşa bir test programı geliştirdi. Kullanıcılar gm.ebay.com sitesi aracılığıyla bilgisayar başından kalkmadan araba alıp satabilecek, fiyat pazarlığı yapabilecek ve hatta kendilerine uygun otomobil kredisini seçebilecekler. Şu anda yalnızca Kaliforniya’nın dahil edildiği bu test programına 225’ten fazla otomobil bayii katılıyor. Küresel krizden en fazla etkilenen şirketlerden biri olan GM, küçülen pazar payını bu tür uygulamalarla büyütmeyi hedefliyor.

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Ekonomi ››Skype'ı Zararına Satıyor - Ekonomi