05.06.2015 12:54

Söke'de 5 Haziran Çevre Günü Kutlandı

Söke

5 Haziran’da tüm Dünyada kutlanan Çevre Günü Söke’de de düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

5 Haziran 'da tüm Dünyada kutlanan Çevre Günü Söke 'de de düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Söke Belediyesi 'nin geleneksel etkinlikleri arasında yer alan Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak yürüyüş gerçekleştirildi.

İlçenin okullarından öğretmen ve öğrencilerin katıldığı yürüyüşte Söke Belediye Başkan Yardımcıları Fahri Sivrioğlu ve Ahmet Karakaş , Söke Belediyesi çevre komisyonu üyesi Meclis Üyeleri Yusuf Yaya ve Hasan Çevik , Söke Kadın Meclisi üyeleri de yer aldı. Yürüyüş Cumhuriyet caddesi, İstasyon Caddesi, Kubilay ve Aydın Caddeleri üzerinden Belediye Meydanı'nda son buldu. Söke Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte öğrenciler ellerinde Çevre Günü'ne özgü mesajlar içeren dövizler taşırken; yürüyüşe güzergah üzerinde bulunan ev ve iş yerlerinden vatanlar alkışları ile destek verdi.

Yürüyüş sonrasında Söke Belediye Meydanı'nda devam eden 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlama programı vatandaşların da yoğun ilgisini çekti. Kutlama törenine yürüyüşe katılanların yanı sıra Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran 'da katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş yaptı. Karakaş konuşmasında 4.5 milyar yaşında ve yaşlı olan dünyada çevresel faktörlerin giderek olumsuz etkilendiğini, insanoğlu olarak büyük bir tehlike ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, herkesi doğa ve çevreye sahip çıkmaya, korumaya çağırdı.

Çevre Günü kutlama etkinliğinde atık pil toplama yarışmasından dereceye giren okullar ve bitkisel atık yağ toplama kampanyasına katkı sağlayanlara belgeleri ve ödülleri verildi. Atık Pil Toplama Yarışmasında Aydın İl Birincisi ve Söke İlçe Birincisi olan Hilmi Fırat Anadolu Lisesi , Aydın İl beşincisi ve Söke İlçe İkincisi olan Çeltikçi Ortaokulu, üçüncü Behiye Hanım Ortaokulu, dördüncü Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Sıdıka İlkokulu'na hediyeleri verildi. Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası kapsamında projeleri ile destek olan Sağlık Meslek Lisesi ve projeye kardeş okul olarak katkı sağlayan Kocagözoğlu Ortaokulu'na da hediyeleri verildi. Diğer taraftan bitkisel atık yağları toplayıp, çevrenin korunmasına destek veren işyerleri Leziz Pastaneleri, Mangalcım Tavukçuluk, Lal Izgara Salonu ve Giritlioğlu Aperatif'e teşekkür belgeleri verildi.

Etkinlikte Söke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okulu Halk Oyunları ekibi, Amerikan Kültür Koleji ritim grubu gösteri yaparken; Mehmet Ali Ekener Anaokulu öğrencileri geri dönüşüm malzemelerinden yapılan kıyafetleri ile mini bir defile gerçekleştirdi. Etkinliğin sonunda Ahmet Arif Öner adlı öğrencinin eşliğinde çevre andı okundu.

Çevreye duyarlılığa dikkat çekmek üzere açılan stantların beğeni topladığı Çevre Günü etkinliğinde; Söke Belediyesi tarafından ücretsiz çiçek dağıtıldı. - AYDIN
Kaynak: İHA
Söke Belediyesi , Aydın , Ahmet Karakaş , 5 Haziran , Yerel