Haber, Son Dakika, Haberler

Solucan Gübresinin Ustası, İşin Sırlarını Meraklıları İçin Anlattı

Birçok girişimcinin merak saldığı ve araştırdığı solucan gübresi işinin sırlarını 4 senedir bu işe emek veren Mehmet Cemal Kurtbay tek tek anlattı.

15.04.2019 15:20 | Son Güncelleme: 15.04.2019 15:20
sponsorlu içerik

Marmara Solucan Gübresi işletme sahibi Mehmet Cemal Kurtbay, "Sakarya- Kaynarca sınırları içerisinde 10 dönüm arazide 2,5 dönüm kapalı alanda solucan gübresi üretiyoruz. Bu tesisimizde ayda 15 ton solucan gübresi üretebiliyoruz. 40 yıldır farklı bir sektörde faaliyet gösteriyoruz ama bu alan tarımın geleceğini değiştireceği için bizde bu işe girmiş bulunduk." dedi.

"TOPRAĞIN OLDUĞU HER YERDE KULLANILABİLİR"

İşletme sahibi Mehmet Cemal Kurtbay, "Solucan gübresi tarımın her alanında kullanılabilir. Bu gübre topraktaki organik madde miktarını artırır ve bitkinin verimini yükseltir. Yıllarca kimyasal gübre ile toprağın verimini düşürdük şimdi yüzde yüz bu organik gübre ile bu verimi geri kazanmalıyız. Toprağın olduğu her alanda bu gübre rahatlıkla kullanılabilir." diye konuştu.

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETMENİN SIRLARI

Mehmet Cemal Kurtbay, "Biz Türkiye'nin en büyük solucan gübresi üreticisi olmak istiyoruz. Marmara Bölgesi'nde büyük bir potansiyele ulaştık ama ülkemizin her yerine ulaşmak istiyoruz. Bu sektörde herkes aynı işi yapıyor. Önemli olan herkesin işini doğru yapması, tüm raporlarının olması. Çünkü tarımımızın düzelmesi için bu şart. İlk başlangıçta 6 ay boyunca hiç dokunulmaması lazım, 6'dan sonra her hafta hasat yapılır. Bu hasatlar yaklaşık 5 ay 19 gün kenarda bekletilir. Böylece içindeki organik madde miktarı yükselir ve daha verimli olur. Büyük bir emek istiyor bu iş." şeklinde konuştu.

Solucan Gübresinin Ustası, İşin Sırlarını Meraklıları İçin Anlattı
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Ekonomi ››Solucan Gübresinin Ustası, İşin Sırlarını Meraklıları İçin Anlattı - Ekonomi