Son Dakika: Cami rahatsızlığı büyüyor! Ayasofya kararına bir tepki de ABD'den geldi

Son dakika: Ayasofya'nın 86 yıl sonra yeniden ibadete açılmasına ilişkin ABD'den ilk açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk hükümetinin Ayasofya'nın statüsünü değiştirmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık" denildi.

10.07.2020 22:32 | Son Güncelleme: 11.07.2020 08:07

Ayasofya'nın müze statüsünden çıkarılıp yeniden ibadete açılması kararına ilişkin ABD'den yapılan ilk açıklamada, "Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi hayal kırıklığı" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Danıştay 10. Dairesi'nin kararı sonrası Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla yeniden ibadete açılan Ayasofya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Türk hükümetinin Ayasofya'nın statüsünü değiştirmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık. Türkiye'nin Ayasofya'nın herkesin erişebileceği bir yer olmaya devam etmesini sağlamak için atacağı adımları öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL'DEN İLK AÇIKLAMA

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise, Danıştay'ın 1934 tarihli Ayasofya'ya müze statüsü kazandıran Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi kararını "üzücü" bulduklarını dile getirdi.

YUNANİSTAN VE RUSYA DA TEPKİ GÖSTERDİ

Rusya ve Yunanistan da Ayasofya'nın ibadete açılmasına tepki gösterdi. Yunanistan Kültür Bakanlığı küstah bir açıklama yaparak "Ayasofya kararı bütün uygar dünyaya karşı bir provokasyon" ifadelerini kullandı.

Rus Ortodoks Kilisesi de bir açıklama yaparak, "Ayasofya müzesinin camiye dönüştürülmesi kararından üzüntü duyduk. Karar büyük ayrışmalara yol açabilir" dedi.

Son Dakika: Cami rahatsızlığı büyüyor! Ayasofya kararına bir tepki de ABD’den geldi
Yorumlar (310)
VAH VAH: Vah Vah
DÜRBÜNLÜ: Müze yapılması çok yanlıştı,94 senede ancak düzeltilebildi,bu başarının kahramanı olan Danıştay üyelerini yürekten kutluyorum.
AKIN: Bende Türkiye de Ayasofya kararına tepki gösteren zümrenin sesi olayım. 10 Temmuz 2020 Saat : 14:53 Danıştay Kemalistlere Ayasofya Camii Zulmünün bittiğini ilan etti. Buna en çok üzülen de Zulüm 1453''te başladı diyen İSTANBUL''da yaşayan Batı hayranı LEVANTEN zümre ve Seçim zamanı Yasin okuyan ve Yunan Tv sine Röportaj veren Başkanları İMAMZADE''dir. . .
Haberler››Dünya››Son Dakika: Cami rahatsızlığı büyüyor! Ayasofya kararına bir tepki de ABD'den geldi - Haberler