ABD Konsolosluğu çalışanı Nazmi Mete Cantürk, serbest bırakıldı

ABD'nin İstanbul Konsolosluğunda güvenlik görevlisi olarak görev yapan Nazmi Mete Cantürk'ün ev hapsinin kaldırılmasına karar verildi.

25.06.2019 11:39
ABD Konsolosluğu çalışanı Nazmi Mete Cantürk, serbest bırakıldı

Ev hapsinde bulunan ABD Konsolosluğu çalışanı Nazmi Mete Cantürk, serbest bırakıldı. Serbest bırakılan konsolosluk çalışanına yurt dışına çıkış yasağı konduğu belirtildi.

ABD Başkonsolosluğunda güvenlik görevlisi olarak görev yapan ve 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan ev hapsinde tutulan Nazmi Mete Cantürk, eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk'ün yargılanmasına başlandı.

MAHKEME, NAZMİ CANTÜRK'ÜN EV HAPSİNİ KALDIRDI

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmayı ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier ve konsolosluk yetkilileri takip etti. Mahkeme, Nazmi Cantürk'ün ev hapsini kaldırıp, adli kontrol şartı yönünde karar verdi. Eşi Sevim Cantürk ile kızı Kevser İrem Cantürk'ün adli kontrol şartı kaldırıldı.

"SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYELİK" SUÇLAMASIYLA İDDİANAME HAZIRLANMIŞTI

ABD'nin İstanbul Konsolosluğunda güvenlik görevlisi olarak görev yapan Nazmi Mete Cantürk, eşi ve kızı hakkında savcılığın "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlamasıyla iddianame hazırlanmıştı.

İddianamede Cantürk'ün çok sayıda FETÖ mensubuyla iletişim halinde olduğu ve "elde edilen kanıtların, şüphelinin FETÖ talimatları doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğuna işaret ettiği" dile getirilmişti.

Söz konusu suçlamaların Cantürk, eşi ve kızı tarafından reddedildiği de iddianamede yer almıştı.

ABD Konsolosluğu çalışanı Nazmi Mete Cantürk, serbest bırakıldı

Amerika Birleşik Devletleri, İstanbul, 3. Sayfa, Güncel

YORUMLAR