HDP'li Diyadin Belediyesi'ne kayyum atandı

Ağrı'da PKK terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonla gözaltına alınan HDP'li Diyadin Belediye Başkanı Betül Yaşar'ın yerine Kaymakam Hasan Doğan Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

13.07.2020 23:56 | Son Güncelleme: 14.07.2020 08:44

PKK soruşturması kapsamında polis baskınıyla sabah saatlerinde gözaltına alınan HDP'li Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar'ın yerine, ilçe kaymakamı Hasan Doğan kayyum olarak atandı.

Ağrı Valiliğinden görevlendirme ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Betül Yaşar'ın, Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturma kapsamında 'silahlı terör örgütüne üye olmak ve terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından gözaltına alındığı belirtildi.

KAYMAKAM KAYYUM OLARAK ATANDI

Valilik yazılı açıklamasında, "Diyadin Belediye Başkanı Betül Yaşar'ın, 2019/2291 sayılı soruşturma dosyası ve bu dosya kapsamında gözaltına alınması göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127'nci ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 13 Temmuz 2020 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesi uyarınca yine aynı kanunun 46'ncı maddesi kapsamında Hasan Doğan Diyadin Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir" denildi.

HDP'li Diyadin Belediyesi'ne kayyum atandı

NE OLMUŞTU?

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyadin Belediye Başkanı Betül Yaşar ile birlikte eski Diyadin Belediyesi çalışanlarınından 3 kişinin, terör örgütü PKK lehine faaliyetlerde bulunduğu iddiası üzerine soruşturma başlattı. Ardından harekete geçen polis, ölen PKK'lı teröristlerin yakınlarını belediyede işe aldığı öne sürülen Yaşar ile eski belediye yöneticilerinden Mesut Arslan ve Mustafa Alpaslan'ı Diyadin'de, yine eski belediye yöneticilerinden Zeynel Abidin Bozkurt'u ise Düzce'de sabah eş zamanlı düzenlenen şafak operasyonu ile gözaltına aldı.

Zanlılardan Yaşar, Bozkurt ve Alpaslan 'terör örgüt üyesi olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak', Arslan ise 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan gözaltına alındı. Polis, belediye binasında arama yaptı.

HDP’li Diyadin Belediyesi’ne kayyum atandı

Kaynak: DHA

Yorumlar (4)
BİR BALİNANIN SOL GÖZÜ: Hadepeli degilim, olmam da, olamam da. . . Ama yerel secimler tümden iptal edilsin, heryere kayyum atansin; secimden tasarruf edilecek parayla da bol bol ejder meyvesi satin alinsin.
1234: Asın bunları ya
MURAT: Vatan haini yurtsuzlar.
Haberler››Güncel››HDP'li Diyadin Belediyesi'ne kayyum atandı - Haberler