12 Ekim 2017, 23:17

120 Özel Kuvvetler Askeri İdlib'e Girdi

8 Ekim'de İdlib'de keşif faaliyetlerini başlatan TSK, yaklaşık 120 askerden oluşan Özel Kuvvetlerle İdlib'e girdi.

Günlerdir sınıra asker ve zırhlı araç sevkiyatı yapan  TSK'dan yeni haber geldi. 8 Ekim'de  İdlib'de keşif faaliyetlerini başlatan  TSK, bu akşam Özel Kuvvetler'den oluşan 12 zırhlı araç ve yaklaşık 120 askerle  İdlib'e girdi.

İHA BÖLGEDE DEVRİYE GEZDİ

Askerlerimizin sınır geçişi yapmasından önce ve intikal sırasında  TSK'ya bağlı bir insansız hava aracı, bölgede havadan devriye görevi icra etti.

SINIR HATTINA ASKERİ ARAÇ KONUŞLANDIRILMIŞTI

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında  Hatay'a gelen çok sayıda askeri araç, ambulans ve konteyner,  Reyhanlı ilçesinde sınır hattına konuşlandırılmıştı.

İntikalin yapılacağı  İdlib kentinin sınır komşusu  Reyhanlı ilçesine gelen askeri araçlar, bu akşam konuşlandırılacakları sınır birliklerine sevk edilmişti.

Öte yandan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına ( AFAD) ait Kimyasal, Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) aracı da  Cilvegözü Gümrük Kapısı'na getirildi.

ASTANA'DA ALINAN KARAR DOĞRULTUSUNDA SÜREÇ İŞLİYOR

Türkiye,  Rusya ve  İran'ın  Kazakistan'ın başkenti  Astana'da gerçekleştirdiği toplantılarda,  Suriye'nin  Türkiye sınırındaki  İdlib ili çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Mutabakata göre,  Türkiye'nin  İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.

Suriye'de ateşkes rejiminin takibi amacıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü'nde yer alan  Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının,  İdlib bölgesinde 8 Ekim itibarıyla keşif faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Türkiye,Reyhanlı,TSK,İdlib
12 Ekim 2017 Perşembe 23:17