Spora Işık Tutanlar' Ödül Töreni Yapıldı

Hakan Tarhan-Sercan Sapanatan, İstanbul-DHA FMV Işık Okulları tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen 'Spora Işık Tutanlar Ödülleri' sahiplerini buldu.

06.05.2015 16:44 | Son Güncelleme: 06.05.2015 16:44Spora Işık Tutanlar' Ödül Töreni Yapıldı
Hakan Tarhan-Sercan Sapanatan, İstanbul-DHA

FMV Işık Okulları tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen 'Spora Işık Tutanlar Ödülleri' sahiplerini buldu. Spor ve iş dünyasından pek çok ünlü ismi buluşturan törende 29 farklı kategoride ödül dağıtıldı.

FMV Işık Okulları öncülüğünde, tarihi 100 yılı aşan 'nin en köklü 33 lisesi arasında düzenlenen '100 Yıllık Okullar Spor Şöleni', 'Spora Işık Tutanlar Ödül Töreni' ile başladı.

Işık Okulları Ayazağa Kampüsü Dr. Özge Sezerman Spor Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde iş ve dünyasının ileri gelenleri buluştu. Öğrenci, mezun, veli ve öğretmenler tarafından belirlenen, Türk sporuna emeği geçen ve başarısı tescillenmiş isimlere toplamda 29 farklı kategoride ödül verildi.

Sporcular ödüllerini Işık'lı çocukların ellerinden aldı. Açılış konuşmasını yapan Feyziye Mektepleri Vakfı CEO'su Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, "Işık Okulları'nın kuruluş ilkesi olan 'önce iyi insan yetiştirmek' prensibimizin tüm eğitim kurumlarına yayılması ve sporun, eğitimin temel unsurlarından biri olduğunun vurgulanması amacıyla başlattığımız ve artık geleneksel hale gelen bu ödüller, Türk sporuna başarılarıyla damga vuran çok değerli öncülere gönülden teşekkürümüzün simgesidir. Biz de Türkiye'nin aydınlanmasına hizmet eden gençler yetiştirme deneyimimizi, Türk sporuna tesisleri ve sporcuları ile olimpiyatlara dek ulaşan başarılara imza atarak katkıda bulunmanın mutluluğunu ve gurunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Spora Işık Tutanlar ödüllerini, Işık'lı miniklerin elinden aldı. Yaklaşık 20 bin kişinin oyları ile Yılın Basketbolcusu seçilen Sinan Güler öğrencilere, kendinizi geliştirmeye ve merakınızı körüklemeye devam edin tavsiyesinde bulundu.

Filenin Sultanları'ndan ve Yılın Voleybolcusu seçilen Naz Aydemir Akyol, "Bizim için kupalar kazanmaktan çok daha önemli bir şey var; gençlere iyi bir örnek olmak. Spora ve gençlere ışık tutabiliyorsak ne mutlu" diye konuştu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı ünvanıyla ilk ödülünü alan Harun Erdenay, öğrencilerden destek isteyerek, "Sporu sevin, Atatürk'ün 'Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' sözünü unutmayın" tavsiyesinde bulundu.

Yılın En İyi Çıkış Yapan Sporcusu Çağla Büyükakçay ve Başarı Ödülünün sahibi milli futbolcu Arda Turan ödül törenine mesajıyla katılarak FMV Işık Okulları öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür etti. Atletico Madrid'de forma giyen Arda Turan mesajında, "Sizin gibi fikrine ve düşüncesine saygı duyduğum insanlardan bu ödüllü almak beni çok mutlu etti" dedi. Arda Turan, anne ve babasını çok özlediğini de mesajına ekledi.

Yılın Işıklısı Ödülünün sahibi FIFA kokartlı hakem Serdar Ok, "13 yıl boyunca Işık Okulları'nda aldığım eğitim ve Işık disiplini ile bu günlere geldiğime inanıyorum" dedi.

FARUK SÜREN VE TURGAY DEMİREL ÖZEL ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Spora Işık Tutanlar Ödül Töreni'nde Faruk Süren, Türk Sporuna Hizmet Ödülüne Turgay Demirel de 129'uncu Yıl Özel Ödülüne layık görüldü. Faruk Süren "129 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Işık Okulları'ndan bu ödülü almış olmak çok anlamlı" derken Turgay Demirel de öğrencilere spora önem vermeleri tavsiyesinde bulundu.

Spora Işık Tutanlar Ödül Töreni kapsamında ödül alan isimler şöyle:

2014 YILININ SPORA IŞIK TUTANLARI

Sinan Güler Yılın Basketbolcusu

THY Yılın Sponsoru

%100 Futbol-NTV Yılın Spor Programı

Mehmet Demirkol Yılın Spor Yazarı

Metin Tekin Yılın Spor Yorumcusu

Şahika Ercümen Yılın Sporcusu

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı Yılın Takımı

Slaven Bilic Yılın Teknik Direktörü

Naz Aydemir Akyol Yılın Voleybolcusu

Dirk Kuyt Yılın Yabancı Futbolcusu

Burak Yılmaz Yılın Yerli Futbolcusu

ÖZEL ÖDÜLLER

İlhan Cavcav Onur Ödülü

Arda Turan Başarı Ödülü

Demba Ba Başarı Ödülü

Harun Erdenay Başarı Ödülü

Dusan Ivkovic Kariyer Ödülü

Zeljko Obradovic Kariyer Ödülü

Aydın Örs Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Roberto Carlos Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Rahmi Koç Süleyman Seba Barış ve Dostluk Ödülü

Bülent Eczacıbaşı Türk Sporuna Hizmet Ödülü

Faruk Süren Türk Sporuna Hizmet Ödülü

Uğur Erdener Türk Sporunu Tanıtım Ödülü

Serkan Ok Yılın Işıklıl Ödülü

Mert Çetin Yılın Işıklı Ödülü

Çağla Büyükakçay En İyi Çıkış Yapan Sporcu Ödülü

Güler Demircan Fair Play Ödülü

Nevriye Güngör Paralimpik Ödülü

Yalçın Granit Vefa Ödülü

Turgay Demirel 129. Yıl Özel Ödülü

Ödül töreni ile başlayan Spor Şöleni'nde 100 yıllık okulların öğrencileri ve mezunları, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, atletizm, yüzme, tenis dallarında mücadele edecek. 4 gün sürecek 100 Yıllık Okullar Spor Şöleni'ne Galatasaray Lisesi, Özel Avusturya Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, Özel İtalyan Lisesi, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, İstanbul Lisesi, Fener Rum Lisesi, Getronogan Ermeni Lisesi, Özel Alman Lisesi, Davutpaşa Lisesi, Vefa Anadolu Lisesi ve FMV Işık Liseleri gibi köklü eğitim kurumları katılacak. Spor Şöleni 9 Mayıs'ta sona erecek.

Hakan Tarhan, Arda Turan, İstanbul, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

20.02.2020 07:15:23