Stres Kadınların Yaşlanma Sürecini Hızlandırıyor

Çağın En Önemli Sağlık Problemlerinden Birisi Olan Stres, Kadın, Erkek, Çocuk Herkesi Etkiliyor. Pek Çok Sağlık Sorunun ya Nedeni Oluyor ya da Tetikliyor. Bağışıklık Sistemine Zarar Vererek İnsanları Hastalıklara Daha Yatkın Hale Getiren Stres Kadınlarında Yaşlanma Sürecini de Hızlandırıyor.

Stres Kadınların Yaşlanma Sürecini Hızlandırıyor
10.06.2010 11:17 | Son Güncelleme: 10.06.2010 11:17
Çağın en önemli sağlık problemlerinden birisi olan stres, kadın, erkek, çocuk herkesi etkiliyor. Pek çok sağlık sorunun ya nedeni oluyor ya da tetikliyor.

Bağışıklık sistemine zarar vererek insanları hastalıklara daha yatkın hale getiren stres kadınlarında yaşlanma sürecini de hızlandırıyor. Uzun süre strese maruz kalan kadınların vücudunda hücrelerin daha fazla serbest radikal ürettiği, bu zararlı maddelerin de kadınların yaşlanma sürecini hızlandırdığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda stresli kadınların hücrelerinin 10 yıl daha yaşlı olduğu ifade ediliyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, strese giren kadınların cildi bozularak cilt yaşlanması ve kırışıklıklar gibi sorunlar çıktığını söyledi. Bunun yanı sıra, "Stres cildin nem ve yağ dengesini bozar. Akneleri artırır ve alerjik reaksiyonlara yol açar. Stres altında ter bezleri daha fazla çalışır. Saçların dökülmesine ya da beyazlaşmasına neden olabilir. Bazı insanlarda tırnak ve saçların uzaması yavaşlar. Göz, alın ve ağız çevresinde kasılmalar başlar. Dudaklar uçuklar. Stres altında bozulan kan dolaşımı, kılcal damar genişlemelerine ve varislere yol açar." dedi.

Aralıksız olarak devam eden stresin sağlığa zarar verdiğinin artık kesin olarak bilindiğini kaydeden Ayas, uzun yıllar devam eden stresin, belli başlı beden hücrelerinin ömrünü kısaltarak, insanların daha çabuk yaşlanmalarına neden olduğunu açıkladı. Yıllarca stres altında yaşayan 58 kadını inceleyen Amerikalı bilim adamlarına göre stres altında kalan bağışık hücrelerindeki kromozom uçlarının, sağlıklı kadınlarınkine göre daha kısa olduğunun tespit edildiğini aktardı. Ayas, şunları söyledi: "DNA´nın bu bölümlerindeki uzunluk, hücrenin ne kadar süre daha bölüneceğini belirliyor. Belli bir kısalığı aştıktan sonra ise önemli genetik bilgiler yok oluyor ve hücre ölüyor. Kadınlar gündelik yaşamda ne kadar çok strese girerlerse ve stres durumu ne kadar uzun devam ederse bu kromozom uçları o denli kısalıyor, bunları tamir eden enzimin etkinliği düşüyor ve hücreler daha fazla serbest radikal üretiyor. Bu durum da yaşlanmaya yol açıyor. Stres seviyesi çok yüksek olan bazı kadınların hücreleri biyolojik açıdan bakıldığında on yıl daha yaşlı görünüyor. Vücutta stresin etkisiyle üretilen serbest radikaller ise tamir edici enzime zarar veriyor. Hızlandırılmış hücre yaşlanması, stres yaşayan insanlarda kalp hastalıkları veya bağışıklık sisteminde zayıflama gibi sorunların daha sık ortaya çıkmasına neden oluyor. Stres, kortizol hormonunu artırıyor. Özellikle düzenli ve yoğun strese maruz kalındığında yaşlanmayla doğal olarak artacak olan kortizol hormonu genç yaşlarda artmaya başlıyor. Kortizol hem hücre yaşlanmasını hızlandırıyor hem de vücudun savunma sistemini zayıflatıyor. Bu nedenle yaşlılıkta yakalanılacak hastalıklara daha erken yaşlarda yakalanma olasılığı artıyor."

Yoğun ve sürekli strese maruz kalan kadınlarda ayrıca östrojen salınımının düzensizleştiğini belirten Ayas, bu durumun ruhsal hastalıklara yatkınlığı artırdığını açıkladı.

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber