Süleyman Şah Türbesine Bombalı Saldırı Planı

IŞİD üyelerinin Suriye'deki Süleyman Şah türbesine bomba yüklü araçla saldırı planı yaptığı telsiz konuşmalarında ortaya çıktı.

26.03.2014 10:18 | Son Güncelleme: 26.03.2014 10:28Süleyman Şah Türbesine Bombalı Saldırı Planı

Al Jazeera'ya konuşan kaynaklar, Irak Şam İslam Devleti üyelerinin 'deki Süleyman Şah türbesine bomba yüklü araçla saldırı planı yaptığını ancak grup içinde planla ilgili bölünmeler yaşandığını söyledi.

Süleyman Şah'ın türbesinin de içinde bulunduğu Karakozak köyü çatışmalar sonrası Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolüne geçti.

TELSİZ KONUŞMALARINDA ORTAYA ÇIKTI

Al Jazeera'den Erman Yüksel'in haberine göre, türbenin yer aldığı Karakozak köyündeki Türkmen Kerama (Onur) Tugayı Komutanı Zekeriya Karslı, IŞİD üyelerinin telsiz konuşmalarında saldırı planından bahsettiklerini ancak grup içindeki bazı kişilerin bu fikre karşı olduğunu ve bölgeden çekilme talebinde bulunduğunu belirtti.

"GEREKSİZ VE RİSKLİ"

Karslı'ya göre bazı IŞİD üyeleri türbeye saldırının 'gereksiz ve riskli' olduğunu öne sürerek Karakozak köyünü terk etti.

Türkmen komutan türbenin etrafındaki IŞİD kuşatmasının devam ettiğini ve muhalif gruplarla IŞİD arasındaki çatışmaların da sürdüğünü söyledi.

ÇATIŞMALARDA CİDDİ KAYIPLAR VERDİLER

Ciddi kayıplar verdikleri ve cephanelerinin tükenmesi sebebiyle köyden 3 kilometre geri çekilmek durumunda kaldıklarını kaydeden Karslı, çatışmada bölgedeki IŞİD lideri Ebu Haşim El Suudi'nin yaralandığını belirtti.

ÜLKE DIŞINDAKİ TEK TÜRK TOPRAĞININ BULUNDUĞU KÖYÜ ELE GEÇİRDİLER

'nin sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan ve Suriye sınırları içerisinde yer alan Süleyman Şah türbesinin bulunduğu köy de 13 Mart'ta IŞİD'in eline geçmişti. IŞİD, 22 Mart Cumartesi günü türbeyi koruyan Türk askerleri üç gün içinde çekilmezse saldırı yapacağını duyurmuştu.

DAVUTOĞLU: HAZIRLIKLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili olarak "Durum şu anda orada stabil, ancak biz herhangi bir gelişme olabilecekmiş gibi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" açıklamasını yapmıştı.

Davutoğlu, "Süleyman Şah ile ilgili sürekli bir kriz masası var. Son dönemde türbe etrafında çıkan güvenlik tehdidiyle ilgili TSK ve tüm birimlerimiz gerekli tedbirleri almıştır. Her an her türlü riskle karşı karşıya kalabilir, olabilecek bütün senaryolara hazırlıklı olmak şarttır. Türk topraklarına söz konusu olabilecek bir müdahale cevabını görür. Oradaki Mehmetçiğimizin güvenliği bizim için 75 milyon vatandaşımızın güvenliğidir" ifadelerini kullanmıştı.

YENİ TEHDİT PYD

Türkiye'nin yurt dışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi'nin çevresinde Irak Şam İslam Devleti güçleri ile PKK destekli PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri arasında çatışma başladı.

PYD, KONTROLÜ SAĞLAMAK İSTİYOR

PYD, Suriye'nin Kuzey'inde bulunan Resulayn ve Aynarap İlçeleri ile Suriye'deki en yoğun Kürt nüfusun olduğu Kobani arasındaki bağlantı noktası olan "Karakozak Köprüsü'nde" kontrolü sağlamak istiyor. Fırat nehri üzerinde önemli bir geçiş noktası olan Karakozak Köprüsü'nü IŞİD, bin kişilik bir kuvvetle savunuyor.

"TÜRKMENLER ÇEKİLDİ"

Süleyman Şah Türbesine yönelik IŞİD'in saldırısına karşı, Türkiye'nin olası bir operasyonuna karadan destek vermek için bölgede bekleyen Türkmenler, Irak Şam İslam Devleti ve PYD arasında çıkan çatışmaların ardından bölgeden çekildi. Özgür Suriye Ordusuna bağlı 150 kişilik, El Kerame birliği, türbenin 6 kilometre kuzeyine çekildi.


Süleyman Şah, Türkiye, Suriye, Işid, Güncel

Kaynak: Haberler.Com

20.01.2020 00:15:45