20.11.2013 12:06

Suriyeli 82 Çocuk Sünnet Ettirildi

Suriyeli 82 Çocuk Sünnet Ettirildi

Şanlıurfa Köylerini Kalkındırma Derneği (KÖYDER), OSM Ortadoğu Hastanesi ile Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı 14 bin kişilik Harran Konteyner Kent'te 82 çocuğu sünnet ettirdi.

Şanlıurfa Köylerini Kalkındırma Derneği (KÖYDER), OSM Ortadoğu Hastanesi ile Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin kaldığı 14 bin kişilik Harran Konteyner Kent'te 82 çocuğu sünnet ettirdi. Programda Kimse Yok Mu Derneği de 45 engelli arabası dağıttı.

Kaymakam Selami Yazıcı , kampta kalan 82 çocuğun sünnet ettirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Savaştan kaçarak ilçelerine sığınan Suriyeliler için her türlü imkanın sunulduğunu aktaran Kaymakam Yazıcı, misafirlere acılarını unutturma gayreti içinde olduklarını söyledi. Yazıcı, “Misafirlerimizin yaşadığı acıları unutturma gayretindeyiz. Bugün de böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. İnşallah bu tür çalışmalar sayesinde kardeşlerimiz biraz olsun savaşın psikolojisinden uzaklaşmış olur." dedi.

Kamu Hastaneleri Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Bayat da KÖYDER’in bu çalışmasını ve duyarlıklarını takdir ettiklerini ifade ederken, Birleşmiş Milletler temsilcileri ise Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriyeli vatandaşlara göstermiş olduğu ilgi ve alakayı bizzat yerinde gördüklerini ve bu duyarlılık için Türkiye'ye teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

KÖYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Beşkat ise yaptığı açıklamada, “Baskı ve zulüm altında inleyen Suriyeli kardeşlerimizin acılarını birazcık dindirme adına Konteyner Kent Sağlık Hizmetleri Müdürü Mehmet Durak Bey ile böyle bir şölen yapmayı kararlaştırdık. Çok şükür 82 çocuk sünnet ettirdik. STK olarak devletimizin şefkatini ve vefasını gösterme açısından çok verimli bir etkinlik oldu. Programa katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kimse Yok Mu Derneği tarafından engelli vatandaşlara 45 adet engelli arabası dağıtıldıktan sonra Suriyeli çocuklara lokum, pasta, çikolata ve çeşitli hediyelerin verilmesiyle program sona erdi. Şölen havasında geçen etkinlikte Suriyeli çocuklar Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar söyledi. Bir grup Suriyeli çocuğun seslendirdiği rap şarkısı ise dinleyenlerin beğenisini kazandı.

KÖYDER üyesi OSM Hastanesi'nde çalışan uzman doktorların ekip olarak katıldığı sünnet şölenine Harran Kaymakamı Muhammet Selami Yazıcı , Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz , Birleşmiş Milletler temsilcileri, Kamu Hastaneleri Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Bayat, KÖYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Beşkat’ın yanı sıra çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.


Kaynak: CİHAN
Muhammet Selami Yazıcı , Şanlıurfa , Harran , Politika , Güncel