Suriyeli Öğretmenlere Formasyon Eğitimi

MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, bir otelde düzenlenen açılış töreninde, birçok Suriyeli öğretmenin ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı Türkiye'ye sığındığını söyledi.

08.08.2016 15:27 Suriyeli Öğretmenlere Formasyon Eğitimi
MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, bir otelde düzenlenen açılış töreninde, birçok Suriyeli öğretmenin ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Türkiye'deki 3 milyon Suriyeliden 995 bininin okul çağında olduğuna işaret eden Demirci, şu değerlendirmede bulundu:

"360 bin çocuk ise 0-4 yaş aralığında. Yani 3 milyon nüfusun yaklaşık yüzde 50'si eğitim çağında. Şu anda geçici eğitim merkezleri marifetiyle eğitime aldığımız öğrenci sayısı 260 bin civarında. Yaklaşık 75 bin çocuğumuz ise Türkiye eğitim sistemine katılmak istedi, biz de kapılarımızı açtık. Toplamda 330 bin civarında Suriyeli çocuğumuz eğitimin içinde. 995 bin öğrenci içerisinde 330 bin sayısı bizim açımızdan, başımızı iki elimizin arasına alıp, derin derin düşünüp, 'Ne yapmalıyız?' sorusunu sormamız gereken bir olay. Bu yönüyle en kısa süre içerisinde çocuklarımızı nitelikli eğitim imkanlarıyla buluşturmamız gerekiyor."

"AMACIMIZ, SURİYELİ ÖĞRETMENLERİN VERDİĞİ EĞİTİMİN NİTELİĞİNİ ARTIRMAK"

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin de Suriyeli öğretmenlerin Konya'da iki hafta boyunca farklı üniversitelerden gelen öğretim üyeleri eşliğinde eğitim alacağını vurguladı. Kursun ardından öğretmenlerin geldikleri illere dönerek Suriyelilerin eğitiminde görev alacaklarını aktaran Aktekin, "Amacımız, Suriyeli öğretmenlerin verdiği eğitimin niteliğini artırmak. Öğretmenlik mesleğine giriş, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme değerlendirme, sınıf yönetimi ile eğitim psikolojisi ve rehberlik başlıklarında eğitimler verilecek. Eğitimlerin bütçesi UNICEF tarafından karşılanıyor. Toplam 514 öğretmen kurs görecek" diye konuştu.

Açılış programına, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve Suriyeli öğretmenler katıldı.

Ercan Demirci, Semih Aktekin, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: Hürriyet